• 2013-04-29

Rusza Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

Mazurki będzie można grać, śpiewać i tańczyć od 6 do 12 maja w Warszawie, gdzie podczas festiwalu Wszystkie Mazurki Świata wystąpi m. in. Quintet Zbigniewa Namysłowskiego, łęczycki skrzypek Tadeusz Kubiak, czy szwedzki Nyckelharpa Trio.

Nordik Tree, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata (źródło: mat. prasowe)

Nordik Tree, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata (źródło: mat. prasowe)

Motywem przewodnim tegorocznej, piątej już edycji festiwalu są tzw. rytmy polskie, które w XVI wieku wyemigrowały z Polski do krajów skandynawskich i weszły do kanonu tamtejszych narodowych tańców. Kujawiaki, mazurki, chodzone zabrzmią na koncertach obok melodii zwanych w Szwecji polska. Migracje tych rytmów będą też przedmiotem otwierającej festiwal konferencji.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata to przede wszystkim spotkania muzyczne. W czasie festiwalu wystąpi m. in. Tadeusz Kubiak grający na skrzypcach, Quintet Zbigniewa Namysłowskiego oraz Nyckelharpa Trio, wykonujące swoją muzykę na oryginalnym instrumencie, któremu zawdzięcza nazwę. Kolejnym spotkaniem różnych stylów muzycznych będzie koncert wczesnych utworów Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej z Katowic zestawiony z kreowanymi na żywo kompozycjami Kawalerów Błotnych oraz muzyką z Kurpiów (zaśpiewa m. in. Adam Strug), Rzeszowszczyzny i Mazowsza.

Analogii oraz wpływów polskiego stylu w swojej tradycyjnej muzyce skrzypcowej będą również szukać muzycy z Rosji, Ukrainy i Białorusi razem z wykonawcami z Polski. Zabrzmią też zrekonstruowane pieśni do tańca z tych krajów.

W czasie festiwalu powstanie Targowisko Instrumentów, na którym będzie tam można obejrzeć dzieła wytwórców z całej Polski, posłuchać prezentacji gry na tradycyjnych czy też eksperymentalnych instrumentach i spróbować samemu na nich zagrać. Targowisku towarzyszyć będą koncerty festiwalowych gości połączone z warsztatami tańca – polskiego, szwedzkiego, ukraińskiego i innych. Dodatkową atrakcją będzie kino mazurkowe, wystawa fotografii archiwalnych pt. Tak było oraz Muzykanci Tralalanci – spektakl dla dzieci na podstawie piosenek Witolda Lutosławskiego. Od wtorku do soboty można wziąć udział w warsztatach: tańca, śpiewu kurpiowskiego, gry na skrzypcach, harmonii polskiej, bębnie (baraban i bębenek obręczowy).

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata
od 6 do 12 maja 2013 roku
Warszawa

Dodaj komentarz