• 2013-04-29

Do czego w PRL służyły Bieszczady?

30 kwietnia nakładem wydawnictwa BOSZ ukaże się książka Krzysztofa Potaczały Bieszczady w PRL-u 2.

„Bieszczady w PRL-u 2”, Krzysztof Potaczała, Wydawnictwo BOSZ (materiały prasowe)

„Bieszczady w PRL-u 2”, Krzysztof Potaczała, Wydawnictwo BOSZ (materiały prasowe)

Prawdziwe historie i anegdoty opowiadają między innymi o pierwszych bieszczadzkich bazach studenckich i osadzie hipisów w Caryńskiem. Czytelnik znajdzie tu też opis niezwykłych dziejów pomnika generała Świerczewskiego oraz historię znanej Chaty Socjologa. Dowie się o kościele zbudowanym w jedną noc i cerkwi odbudowanej dzięki uporowi jednego człowieka. Kombinat drzewny Ustianowa, wojskowe gospodarstwa rolne, plany stworzenia skansenowej wioski w Łopience i bombowa wizja towarzysza Gierka, wreszcie podróż pociągiem pod sowieckim nadzorem – to inne tematy tej bogato ilustrowanej archiwalnymi zdjęciami książki.

Krzysztof Potaczała zbierając materiały do pierwszego tomu Bieszczad w PRL-u, natrafił na tak wiele ciekawych informacji i historii, że niemożliwe stało się zawarcie całego materiału w jednej książce. Po niespodziewanym sukcesie Bieszczad w PRL- u, które szybko osiągnęły pozycję bestsellera, autor postanowił napisać nowe reportaże. Odszukał nieznane historie z czasów PRL-u, które są kontynuacją i dopełnieniem pierwszej części. Książka stanowi jednak odrębną i niezależną od pierwszego tomu całość. Autorowi w poszukiwaniu opowieści z obszaru Bieszczad w okresie Polskiej Republiki Ludowej udało się dotrzeć do nieznanych materiałów archiwalnych, starych fotografii, które unaoczniają opisywane czasy. Książka zawiera autentyczne opowieści świadków czterdziestu lat panowania władzy ludowej w regionie. Opierając się na dokumentach i wywiadach z ludźmi reportaże wiernie oddają tamtą rzeczywistość, jednocześnie odsłaniając humorystyczną stronę codziennego odnajdywania się w systemie. Publikacja przedstawia również ważne postaci, które zapisały się w pamięci regionu.

Krzysztof Potaczała jest dziennikarzem, miłośnikiem i mieszkańcem regionu. Bieszczady w PRL-u. Część 2 to barwne opowieści napisane żywym językiem. Świetna lektura dla każdego miłośnika Bieszczadów, historii lub reportaży.

Bieszczady w PRL-u 2
Krzysztof Potaczała
Wydawnictwo Bosz, premiera 30 kwietnia 2013 r.

Dodaj komentarz