• 2013-04-29

Babooshki z nowym, folkowym albumem

Babooshki powracają na wiosnę z nowymi utworami. Album Vesna został nagrany w marcu 2013, a premiera wydawnicza odbyła się w Studiu im. Władysława Szpilmana w Warszawie w ramach Muzycznej Sceny Tradycji.

Babooshki, album „Vesna" (źródło: mat. prasowe)

Babooshki, album „Vesna" (źródło: mat. prasowe)

Nowa płyta to zbiór tak zwanych vesnianek, czyli ukraińskich i wschodniopolskich pieśni śpiewanych w czasie kolędowania wiosennego, mających na celu pobudzenie witalnych sił natury i symboliczne przywołanie wiosny. Materiał zawiera utwory wiosenne i weselne m.in. z Biłgoraja, Puszczy Kurpiowskiej i lubelskiego. Babooshki zebrały materiał z archiwalnych nagrań Polskiego Radia, serii Muzyka Źródeł i własnych tradycji rodzinnych.

W nagraniu albumu udział wzięli Karolina Beimcik: śpiew, skrzypce; Dana Vynnytska: śpiew, Michał Tomaszczyk: puzon, Jan Smoczyński: fortepian; Michał Jaros: kontrabas, Dima Gorelik: gitara; Bogusz Wekka: instrumenty perkusyjne.

Babooshki – to zespół założony w 2009 roku przez wokalistki: Polkę – Karolinę Beimcik i Ukrainkę – Danę Vynnytską. Ich repertuar stanowią jazzowe interpretacje melodii z regionów związanych z pograniczem południowo-wschodnim, które wykonywane są przez wokalistki dwujęzycznie. Babooshki koncentrują się przede wszystkim na wydobywaniu podobieństw pomiędzy polską i ukraińską muzyką ludową. Na XIV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja 2011 zdobyły II nagrodę za: świetny dobór repertuaru zwracający uwagę na wspólne tradycje muzyczne. W grudniu 2011 r. nakładem Multikulti Project ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. Kolędy i Szczodriwki – zbiór 11 opracowań tradycyjnych pieśni kolędowych pochodzących z regionu południowo-wschodniej Polski i Ukrainy.

Babooshki, album Vesna
premiera: 22 kwietnia 2013 roku
dystrybucja: Multikulti Project

Dodaj komentarz