• 2013-04-27

Ogłoszono laureatów nagórd ZAiKS

25 kwietnia ogłoszono laureatów nagród ZAiKS-u.

„Stacja Muranów", Beata Chomątowska, Wydawnictwo Czarne, okładka (źródło: materiał prasowy)

„Stacja Muranów", Beata Chomątowska, Wydawnictwo Czarne, okładka (źródło: materiał prasowy)

Tradycja ZAiKS-owych laurów sięga roku 1966, kiedy to ustanowiono nagrodę literacką dla tłumaczy – zarówno tych dokonujących przekładu na polski, jak i dla translatorów polskiej literatury na języki obce. Można powiedzieć, że wyróżniono najlepszych popularyzatorów literatury pięknej. Honorowanie nagrodą właśnie tłumaczy sprawiło, że została ona zauważona i doceniona poza Polską.

Uroczystości wręczenia Nagród ZAiKS-u są zarazem inauguracją obchodów 95-lecia Stowarzyszenia. Towarzyszyć im będzie otwarcie przygotowanej specjalnie na tę okazję wystawy Ten pierwszy: Stanisław Ossorya-Brochocki, poświęconej inicjatorowi i współzałożycielowi Stowarzyszenia w 1918 roku. Składają się na nią dokumenty i pamiątki po Brochockim, ofiarowane nam przez jego rodzinę.

Obchody jubileuszu zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS mają swoją specyfikę. Jej niezwykłość polega na tym, że od początku istnienia nagrody laureatów wybierali twórcy specjalizujący się w danej dziedzinie – muzycy nominowali muzyków, literaci ludzi pióra, plastycy artystów sztuk wizualnych. Gwarantuje to wysoki poziom nagród – wśród wyróżnionych znajdujemy nazwiska najbardziej znanych, cenionych i popular-nych ludzi kultury. Przedstawiciele muzyki poważnej to tak uznani twórcy jak Wojciech Kilar, Stefan Stuligrosz, Krzysztof Penderecki. Wśród popularyzatorów historii znajdziemy Józefa Hena, Andrzeja Kunerta, Juliusza Wiktora Gomulickiego, Jarosława Abramowa-Newerlego. Doceniono artystów wizualnych: Magdalenę Abakanowicz, Tomasza Gudzowatego, Leona Tarasewicza. Laureatem ZAiKS-owej nagrody został Tadeusz Lubelski, krytyk, teoretyk i historyk filmu, autor wielu książek z tej dziedziny. Do wspomnianych na początku wyróżnionych tłumaczy należą najlepsi przedstawiciele gatunku, tacy jak Karl Dedecius, Anna Wasilewska, Stanisław Barańczak czy Anders Bodegård.

W minionych 47 latach przyznano ponad 250 wyróżnień w wielu dziedzinach. Zadecydowały o tym tysiące zrzeszonych w Stowarzyszeniu twórców.

W tym roku otrzymali je m.in. Światosław Świacki, Andreas Volk, Piotr Kamiński, Marek Sierocki czy Beata Chomątowska.

Nagrody ZAiKS
25 kwietnia 2013 roku

Dodaj komentarz