• 2013-04-27

Polaroid Gigante 50×60 w Politechnice Krakowskiej

Od 7 maja w Galerii A1 IHAiKZ Politechniki Krakowskiej będzie można oglądać wystawę pt. Polaroid Gigante 50×60. Ekspozycja jest organizowana w ramach Kraków Photo Fringe.

Fot. Manuel Falces (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Manuel Falces (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie Polaroid Gigante 50×60, zobaczyć będzie można serię wielkoformatowych fotografii zrealizowanych przez dziesięciu hiszpańskich fotografów na jednym z pięciu istniejących na świecie gigantycznych aparatów Polaroid, z których wywoływane są negatywy w rozmiarze 50 x 60 cm.

Narodziny aparatu fotograficznego Polaroid w połowie lat 40-tych oznaczały rewolucję w technologii wywoływania zdjęć, a także zmianę koncepcji współczesnej fotografii. Celem wystawy jest ukazanie łącznie 30 prac 10 hiszpańskich, uznanych w świecie, artystów, którzy mieli unikalną okazję użycia tego ogromnego aparatu. Prezentowane dzieła reprezentują całą gamę ekspresji, od fotografii realistycznej Ricarda Martína czy Juana Manuela Castro, zdjęć Chemy Madoza, który w zaskakujący sposób przedstawia przedmioty codziennego użytku, po wystudiowane kompozycje autorstwa Toniego Catany’ego, Manuela Malcesa i Manuela Vilariño, poprzez prace Josepa Vicenta Monzó, Ouka Lele i Roberta Chicharro, w których nacisk położony jest na ukazanie faktury fotografowanych obiektów.

Fotografie, pochodzące ze zbiorów Andaluzyjskiego Centrum Fotografii (CAF), to dzieła znanych w świecie artystów, takich jak Chema Madoz, Ouka Leele, Toni, Juan Manuel Castro, Manuel Vilariño, Mónica Lleó, Roberto Chicharro, Manuel Falces, Ricardo Martín i Josep Vicent Monzó. Wielu z autorów prac zostało nagrodzonych przez hiszpańskie Ministerstwo Kultury Państwową Nagrodą w dziedzinie Fotografii.

Organizatorami wystawy są: Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce, Instytut Cervantesa w Krakowie, AECID oraz Politechnika Krakowska.

Polaroid Gigante 50×60
Wernisaż: 7 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 maja 2013 roku
Galeria A1 Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej
ul. Kanonicza 1
Kraków

Dodaj komentarz