• 2013-04-27

Open’er 2013: zagrają Crystal Castles, Matisyahu, Crystal Fighters

Podczas następnego Heineken Open’er Festival odbywającego się w Gdyni od 3 do 6 lipca będzie można usłyszeć również Kixnare’a , Domowe Melodie, UL/KR, Skubasa oraz Mikromusic.

Matisyahu (źródło: mat. prasowe)

Matisyahu (źródło: mat. prasowe)

Crystal Castles – tworzą muzykę taneczną i melodyjną, ale zarazem ostrą i bezkompromisową. Duet tworzą Kanadyjczycy – Alice Glass i Ethan Kath. Wczesną wiosną 2008 roku premierę miał ich debiutancki album, który jest właściwie wzorcowym przykładem tego, jakie brzmienia były wówczas najmodniejsze. W 2010 roku ukazała się druga płyta duetu Crystal Castles II. Album został nagrany w różnych miejscach, w tym w opuszczonym kościele w Islandii, w kabinie własnej konstrukcji w północnym Ontario, czy w opuszczonym garażu w Detroit. Trzeci album, zatutułowany po prostu III, powstawał z kolei w Warszawie i Berlinie. Z kolei miejsce nagrania to nie jedyny polski akcent tej płyty. Drugi po Wrath of God singiel Plague został zilustrowany fragmentami filmu Opętanie Andrzeja Żuławskiego.

Matisyahu – od lat jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych artystów na scenie reggae. Jeszcze kilka lat temu wprawiał publiczność w konsternację pojawiając się na scenie w jarmułce i z chasydzką brodą, rapując o swojej silnej wierze w Boga. O tym jak zmieniło się podejście do Matisyahu na przestrzeni lat, może świadczyć dyskusja jaką wywołało jego zdjęcie bez jarmułki i z przefarbowanymi na blond włosami. Kilka miesięcy wcześniej, w krótkim liście do fanów napisał: Koniec chasydzkiej gwiazdy reggae. Za tymi słowami kryje się nie tylko chęć ucieczki od dotychczasowego wizerunku, ale także świadoma zmiana w brzmieniu – wydana w sierpniu ubiegłego roku płyta Spark Seeker w wielu fragmentach odwołuje się do modnej w USA tanecznej elektroniki.

Crystal Fighters – swoimi nieprzewidywalnymi koncertami zapracowali na miano autorów jednych z najlepszych i najbardziej energetycznych show w wykonaniu zespołów elektronicznych. Crystal Fighters nie boją się mieszania stylistyk i emocji. Tak było zresztą od początku, czyli od momentu pierwszych singli wydawanych przez paryską oficynę Kitsune Music. Nagrania I Love London i Xtatic Truth znalazły się na dwóch kolejnych częściach prestiżowych składanek Kitsune Maison. Tu ukaże się drugi album Crystal Fighters zatytułowany Cave Rave. Całość powstała w Los Angeles, a premiera jest przewidziana na 27 maja.

Transmisja – to zespół przy którym użycie przymiotnika kultowy nie będzie nadużyciem. Istniał w pionierskich latach polskiego kapitalizmu, związany z warszawskim Grochowem, był jednym z najpopularniejszych wykonawców nurtu ska/reggae, a po rozwiązaniu dał początek innym składom, m.in. Vavamuffin i Cinq G. Reaktywacja zespołu, który nagrał legendarne albumy: Lekkie Uderzenie i Lekkie Urojenie, przyniesie nie tylko sprawdzone numery z tych płyt, ale także niespodzianki, ponieważ Transmisja pracuje nad nowym materiałem.

UL/KR - Ament to tytuł drugiego albumu UL/KR. Po ubiegłorocznym debiucie, który zapewnił UL/KR czołowe miejsca w muzycznych podsumowaniach, tym razem Błażej i Maurycy zaskoczyli sprzedaniem całego nakładu płyty CD jeszcze przed jej oficjalną premierą, ponieważ zamówień na Amentbyło tak dużo.

MikromusicPiękny Koniec jest dla grupy Mikromusic pięknym, a na pewno nowym początkiem. Obecni na scenie od ponad dekady, intensywnie koncertujący, zbierający pozytywne recenzje, do lutego tego roku na koncie z trzema albumami, nagle bardzo mocno zaistnieli w świadomości szerokiej publiczności za sprawą singla Takiego Chłopaka. Utwór pochodzi z najnowszej płyty wrocławskiego zespołu Piękny Koniec.

Skubas - to wokalista o wyjątkowej, bardzo charakterystycznej barwie głosu, do tej pory znany głównie z kooperacji ze Smolikiem. Muzyka Skubasa to niezwykle klimatyczne, akustyczne gitarowe brzmienia o lekko folkowym, grunge’owym charakterze. Skubas w swoich autorskich kompozycjach łączy brudne, gitarowe riffy z melancholijnym wokalem, tworząc nostalgiczne, melodyjne piosenki. Na koncertach stawia przede wszystkim na atmosferę i przestrzenne dźwięki. We wrześniu ubiegłego roku ukazał się debiutancki album Skubasa, zatytułowany Wilczełyko

Domowe Melodie - ich filmy domowej roboty na oglądają setki tysięcy osób, swoją płytę wydali sami. Są nieobecni w dużych mediach, ale wyprzedają wszystkie koncerty. Grają muzykę, którą można by określić mianem miejskiego folku, ale bez cepelii, a raczej z ciekawą songwriterską tradycją i poczuciem humoru.

Kixnare – korzenie Kixnare wyrastają z hip hopu, ale coraz częściej ciągnie go do czysto syntetycznych brzmień, jak na wydanym miesiąc temu albumie Red. Pochodzący z niego singiel Gucci Doughto jeden z kandydatów na polski utwór 2013 roku. Kixnare – jeden z artystów cenionej również na zachodzie wytwórni U Know Me Records – zagra na Open’erze live act.

Heineken Open’er Festival
3 – 6 lipca 2013 roku
Gdynia, lotnisko Gdynia – Kosakowo

1 komentarz do artykułu “Open’er 2013: zagrają Crystal Castles, Matisyahu, Crystal Fighters”

 1. Alternatywne Pole Namiotowe Nocleg Open’er 2013
  W line upie tegorocznego Open’era nie zabraknie rowniez
  Chilloutowego Poletka
  Alternatywnego,nietuzinkowego dedykowanego speszjali for jU Pola Namiotowo Manewrowego

  150zl 1-10.VII.2013 za namiot (cyrkowe,wojskowe,PCK do uzgodnienia:)
  lub 30 zl namiotodoba
  Pozdrawiamy
  Ekipa CP

Dodaj komentarz