• 2013-04-27

Festiwal Warszawskie Spotkania Muzyczne

Już 11 maja w Warszawie po raz XXVII rozpoczną się Warszawskie Spotkania Muzyczne, czyli doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej prezentujący najnowsze dzieła muzyki współczesnej i klasyczne kanony wielkich kompozytorów.

XXVII Warszawskie Spotkania Muzyczne, plakat (źródło: mat. prasowe)

XXVII Warszawskie Spotkania Muzyczne, plakat (źródło: mat. prasowe)

Zgodnie z formułą programową zawartą w podtytule Festiwal promuje również najnowsze dzieła kompozytorów współczesnych, które tworzone są w dużej mierze dla Festiwalu. Warszawskie Spotkania Muzyczne to jeden z najważniejszych festiwali prezentujących muzykę dawną i muzykę nową i pierwszy oraz jedyny, który przyjął taką formułę. Dzięki tej formule wielu miłośników muzyki dawnej może, niejako przy okazji, poznać twórczość współczesną i przekonać się, że ona wcale nie gryzie. O dużym znaczeniu Festiwalu świadczy także rosnące z roku na rok zainteresowanie artystów polskich i zagranicznych składających swoje oferty wykonawcze.

Od 2010 roku Festiwal rozpoczął prezentację muzyki jazzowej, co jest dość nietypowe, ale ciekawe. I tak – w 2010 wystąpił legendarny String Connection, w 2011 niemiecki Thärichen’s Tentett, w 2012 pianista jazzowy młodego pokolenia, Marcin Masecki, dokonał dekonstrukcji Sonat Scarlattiego. Przyjęta formuła Festiwalu pozwala na swoiste przenikanie się kultur, bowiem często w utworach współczesnych można znaleźć odbicie utworów z epoki, a w utworach jazzowych wpływy i jednych i drugich. To może być inspirujące i twórcze.

Wśród innych dotychczasowych wykonawców Festiwalu, poza czołówką artystów polskich, wymienić należy zespoły: The King’s Singers, Musica Antiqua Köln, Musica Reservata de Barcelona, Discantus, Alla Francesca, La Morra, czy Musica Nova, z solistów: skrzypaczka Alena Baeva czy wiolonczelista Ivan Monighetti.

Warszawskie Spotkania Muzyczne to festiwal skierowany do mieszkających w Warszawie miłośników muzyki, a także przebywających w niej akurat turystów, chętnie spędzających czas na koncertach Festiwalu. Jest skierowany także do młodzieży szkolnej, nie tylko warszawskiej – co roku odnotowujemy specjalne przyjazdy na Festiwal grup szkolnych z innych miast Polski.

Warszawskie Spotkania Muzyczne – doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej – istnieje od 1986 roku. Jego twórcą i dyrektorem jest kompozytor Władysław Słowiński, a organizatorem Festiwalu jest Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich, przy współpracy

27. Warszawskie Spotkania Muzyczne
od 11 do 18 maja 2013 roku
Zamek Królewski, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, Kościół Ewangelicko-Reformowalny
Warszawa

Dodaj komentarz