• 2013-04-26

Wojciech Pukocz – Części wczorajszego dnia

Od 24 kwietnia w Galerii ASP w Gdańsku można oglądać wystawę prac Wojciecha Pukocza pt. Części wczorajszego dnia.

Plakat wystawy prac Wojciecha Pukocza w Galerii ASP w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy prac Wojciecha Pukocza w Galerii ASP w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niewielka Galeria ASP, działająca na parterze Domu Angielskiego, na co dzień wystawia prace artystów związanych z gdańską uczelnią artystyczną. Tym razem jednak zaprosiła gościa z drugiego końca Polski – Wojciecha Pukocza, na co dzień Dziekana Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Na wystawie będziemy mogli obejrzeć zamknięte w jednakowych, połyskujących, aluminiowych ramach (…) małpy, psy, świnie, wypreparowane z atlasów tasiemce, bakterie, wirusy, pantofelki, skomplikowane maszyny, ornamenty, schematy, herby i plastry pszczelego wosku, stanowiące podkład pod gestualne malarskie zapisy. Towarzyszą im szkice zdradzające wprawną rękę rysownika i precyzję, godną XIX-wiecznego badacza gatunków. W tym niezwykłym, stworzonym przez Wojtka Pukocza świecie abstrakcja pojawia się w jakiejś formie właściwie wszędzie i wszędzie przeciwstawiana jest figuracji. Odwieczna dychotomia natury i kultury wyrasta na głównego bohatera wielowątkowej opowieści. A jest to opowieść przede wszystkim o człowieku, a raczej o jego intelektualnych aspiracjach, którym artysta stawia mało pochlebną diagnozę.

Pisze o pracach Patrycja Sikora

Wojciech Pukocz (ur. 1970) – studia ukończył we wrocławskiej ASP, dyplom z malarstwa w 1997 w pracowni prof. Stanisława Kortyki. Obecnie jest doktorem habilitowany, adiunkt w Pracowni Mediów Elektronicznych na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu, a od 2012 także Dziekanem tego wydziału. Realizuje prace z zakresu malarstwa, rysunku, fotografii, filmu wideo. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych, a także kilku spektakli multimedialnych, łączących muzykę wykonywaną na żywo z pokazami filmów.

Wojciech Pukocz, Części wczorajszego dnia
Wernisaż: 23 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 11 maja 2013 roku
Galeria Akademii Sztuk Pięknych
ul. Chlebnickiej 13/16
Gdańsk

Dodaj komentarz