• 2013-04-26

Szczecinianie – 60 portretów w Sali Elżbietańskiej

Od 1 maja w Sali Elżbietańskiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie można oglądać wystawę pt. Szczecinianie – 60 portretów. Ekspozycja została przygotowana z okazji jubileuszu 60-lecia działalności Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Fot. Katarzyna Zalewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Katarzyna Zalewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawę składa się 60 czarno-białych fotogramów przygotowanych przez członków STF. Przedstawiają one mieszkańców Szczecina, zwykłych ludzi – spotkanych na ulicy, na podwórku, w przestrzeni miejskiej lub w domu. To zdjęcia zarówno zrobione przypadkowo, pod wpływem impulsu zupełnie obcej osobie; ale są to również fotografie wykonane podczas rozmowy, chwilami trudnej – o życiu, o przeszłości.

Wszystkie obrazy niosą pewne treści. Pokazują często bezimiennych sąsiadów, czasem w zabawnych, czasem w poważnych sytuacjach. A może przez ich pryzmat pokazują nas samych, z całym bagażem doświadczeń, dużych smutków i małych radości. Każde ze zdjęć zaprasza oglądającego do chwili refleksji, do dłuższego przyjrzenia się, odkrycia wszystkich szczegółów, znaczeniowych i kompozycyjnych zakamarków, a także do zabawy głębią ostrości. Z pewnością portret nie jest traktowany dosłownie, ale jako swoista metafora.

Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne, istniejące od 1953 roku, zrzesza zarówno fotografików amatorów, jak i profesjonalistów – słowem wszystkich, którzy w fotografii odnaleźli swój sposób na życie lub tylko weekendową pasję. Działalność STF to przede wszystkim regularne spotkania członków, podczas których dzielą się doświadczeniami, a ich prace rywalizują w cyklicznych konkursach miesiąca, otwartych także dla sympatyków STF-u. Stowarzyszenie organizuje liczne plenery oraz akcje fotograficzne. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi oraz grupami fotograficznymi z Polski i zagranicy. Jego działalność dokumentują cykliczne wystawy fotografii w kraju i za granicą oraz wydawane publikacje.

Szczecinianie – 60 portretów
Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne
Wernisaż: 30 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 26 maja 2013 roku
Sala Elżbietańska Zamku Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34
Szczecin

Dodaj komentarz