• 2013-04-26

Kafka zatańczy w Teatrze Żydowskim

26 kwietnia w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Kafka tańczy w reżyserii Lecha Mackiewicza. Spektakl triumfował na scenach teatralnych m. in. w Australii, USA, Francji.

„Kafka tańczy” Lecha Mackiewicza w Teatrze Żydowskim w Warszawie (materiały prasowe)

„Kafka tańczy” Lecha Mackiewicza w Teatrze Żydowskim w Warszawie (materiały prasowe)

Spektakl Kafka tańczy został zainspirowany listami Franza Kafki do Felicji Bauer, napisanymi w trakcie ich krótkiej, lecz burzliwej znajomości. Autor dramatu, Timothy Daly, zainteresował się tematyką zmagań sztuki z życiem i życia ze sztuką. Napisał sztukę o artyście, który uczy się żyć i staje przed wyborem pomiędzy swoją twórczością a trudami codzienności i stara się dokonać wyboru. W przypadku Franza Kafki odpowiedź mogła być tylko jedna…

Rolą panny młodej w sztuce Kafka Dances debiutowała Cate Blanchett w Sydney Theater Company i otrzymała za nią prestiżową australijską nagrodę teatralną dla najlepszej debiutantki. W Teatrze Żydowskim tę samą rolę odegra Małgorzata Trybalska, a w postać Franza Kafki wcieli się Piotr Sierecki.

Kafka tańczy Timothy Daly’ego to sztuka wyjątkowa: Z pozoru tekst biograficzny porywa jednak przede wszystkim swoja uniwersalnością.  Historia związku (i korespondencji) asesora podatkowego z Pragi z urzędniczką z Berlina przedstawiona na tle osobistej przemiany Kafki, która dokonała się w zetknięciu z żywiołem przedstawień żydowskiej wędrownej trupy teatralnej z Warszawy. W genialnie prostym schemacie autor sztuki zaprasza nas raz po raz do Żydowskiego Teatru Snów, abyśmy wraz z Franzem uczestniczyli w kolejnych lekcjach… no właśnie: aktorstwa czy życia? Kafka podpatruje aktorów, gdyż chce nauczyć się jak grać, jak zachowywać się na scenie, aby moc potem zastosować tę wiedzę w życiu. W relacjach z rodziną i z narzeczoną. Nie jest to jednak proste. Sny coraz częściej okazują się koszmarami, a życie rządzi się prawami, które nie uznają kompromisów. Franz musi wybierać: Miłość albo kreacja. Stabilizacja albo twórczość. Rozsądek czy powołanie? Bezwzględna i bezkompromisowa auto-wiwisekcja nie pozostawia żadnych wątpliwości: Jestem tym kim jestem – mówi Kafka do Felicji Bauer – Ty również. A więc nie ma nadziei? – pyta ona. Nie ma. Nie dla mnie. Tylko dla ciebie. Z punktu widzenia Panny Bauer i rodziny Franza ta love story pozostanie bez happy endu. Światowa literatura natomiast zyska jednego ze swoich największych pisarzy.

Timothy Daly wprowadza nas w historię zmagań twórcy z otaczająca go rzeczywistością lekko i z dużym poczuciem humoru. Początkowo nie widać chmur zbierających się nad życiem (bardzo osobistym) bohatera. Dramat nadchodzi ubrany w strój komedianta i serwuje nam śmiech jako danie wstępne, tylko po to, aby później tym bardziej wzruszyć. Do bólu. Nikt nikomu przecież nie obiecywał, że będzie łatwo.

Lech Mackiewicz

Obsada:
Franz Kafka – Piotr Sierecki
Ojciec/Herman – Marek Węglarski
Matka/Julia – Joanna Przybyłowska
Otla/Siostra – Katarzyna Post
Felicja/Panna młoda – Małgorzata Trybalska

Kafka Tańczy, Timothy Daly
tłumaczenie i reżyseria Lech Mackiewicz
Data premiery: 26 IV 2013 r. (godz. 19.00)
Terminy: 27, 28 kwietnia; 24, 25, 26 maja; 28, 29, 30 czerwca
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Dodaj komentarz