• 2013-04-25

Wykłady otwarte w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku

30 kwietnia w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku rozpoczyna się cykl otwartych wykładów towarzyszących wystawie czasowej Do Abordażu!. Serię wykładów otworzy prelekcja prof. dr hab. Andrzeja Januszajtisa zatytułowana Miasto latarni morskich.

Materiały Centralnego Muzeum Morskiego w Gdansku (źródło: mat. prasowe)

Materiały Centralnego Muzeum Morskiego w Gdansku (źródło: mat. prasowe)

Odbywające się w Ośrodku Kultury Morskiej wykłady będą poświęcone miedzy innymi historii starożytnej Grecji i Persji, badaniom i interpretacji źródeł archeologicznych, życiu codziennemu w miastach portowych czy istotom bajecznym zamieszkującym w morzu według wyobrażeń średniowiecznych i nowożytnych. Poruszana będzie także problematyka metod konserwacji drewna, zaprezentowana zostanie kolekcja historycznego uzbrojenia znajdująca się w muzealnych zbiorach, pokazane zostanę też skarby z dna morza Bałtyckiego.

Podczas wykładu 30 kwietnia (pierwszego z cyklu) prof. dr hab. Andrzej Januszajtis, znawca historii Gdańska, przekona słuchaczy, że Gdańsk jest prawdziwym miastem latarni morskich. Gdyby policzyć wszystkie istniejące w mieście latarnie i dodać te istniejące dawniej, to okaże się, że żadne inne miasto nad Bałtykiem nie może się z Gdańskiem pod tym względem równać. Profesor przedstawi m.in. historię latarń w Wisłoujściu i Nowym Porcie, a także opowie o światłach nawigacyjnych i systemie nabieżników.

Program wykładów:

  • 30 kwietnia 2013, godz. 17.00: prof. dr hab. Andrzej Januszajtis – Miasto latarni morskich
  • 28 maja 2013, godz. 17.00: dr Monika Jankiewicz-Brzostowska – Istoty bajeczne zamieszkujące w morzu według wyobrażeń średniowiecznych i nowożytnych
  • 25 czerwca 2013, godz. 17.00: prof. dr hab. Ewa Wipszycka, Bitwa pod Salaminą
  • 30 lipca 2013, godz. 17.00: Paweł Pawłowski, Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – Kołobrzeski skansen morski – plenerowa ekspozycja muzealiów morskich w zbiorach Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
  • 27 sierpnia 2013, godz. 17.00: dr hab. Waldemar Ossowski – Morska technika wojskowa w średniowieczu
  • 24 września 2013, godz. 17.00: dr Elżbieta Wróblewska – Wrak Solena i eksploracja zabytków

Cykl otwartych wykładów towarzyszących wystawie czasowej Do Abordażu!
każdy ostatni wtorek miesiąca aż do września 2013 roku
Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku

Dodaj komentarz