• 2013-04-25

Short Waves w Zielonej Górze i Krakowie

25 kwietnia w Zielonej Górze i 26 kwietnia w Krakowie odbędą się pokazy Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves.

5. Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves – plakat (źródło: materiały prasowe)

5. Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves – plakat (źródło: materiały prasowe)

Zestaw 9 filmów festiwalowych wybrano spośród stu pięćdziesięciu nadesłanych propozycji. Są wśród nich obrazy powstałe w szkołach filmowych i pracowniach artystycznych. Ich autorzy powalczą o prestiżowe nagrody

W tegorocznym konkursie głównym widzowie zobaczą: kolażowy Foton Alexandra Pawlika, teledysk Katachi duetu Katarzyna Kijek/Przemysław Adamski, rysunkowy dokument O rządach miłości Adeli Kaczmarek, plastelinową animację Sponge Ideas Katarzyny Nalewajki i Pauliny Szewczyk, dramat Strażnicy Krzysztofa Szota, fabularne Święto Zmarłych Aleksandry Terpińskiej, animację Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy Pawła Prewenckiego, film literacki Umiłowanie życia Piotra Bosackiego i obyczajową historię Wspomnienie poprzedniego lata Kuby Gryżewskiego i Ivo Krankowskiego.

Konkurs będzie tyleż okazją do określenia możliwości technicznych, co do wskazania kierunków wrażliwości twórców. Nie zabraknie humoru i emocji, ale też zadumy i grozy. Obecność zarówno animacji w teledyskowych konwencjach, jak i obrazów zaangażowanych społecznie – a nawet filozoficznie – gwarantuje przekrojowe spojrzenie na sytuację krótkiego metrażu w Polsce i stanowi jednocześnie możliwie najpełniejszą prezentację jego aktualnych osiągnięć.

Tradycyjnie już przyznane zostaną dwie nagrody. Zwycięzca wytypowany w wyniku głosowania publiczności otrzyma Grand Prix w wysokości 10 000 PLN, a o wartej 5 000 PLN Short Waves PRO zdecyduje międzynarodowe jury.

5. Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves
Od 4 do 28 kwietnia 2013 roku
Polska, Europa

25 kwietnia 2013 r., godz. 19.00
Galeria BWA
Zielona Gór

26 kwietnia 2013 r., godz. 19.15
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz