• 2013-04-25

Marta Gromek o dorosłości i dzieciństwie

Od 13 kwietnia w Relax Cafe Bar w Warszawie można oglądać wystawę fotografii Marty Gromek pt. PLAY.

Fot. Marta Gromek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Marta Gromek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt PLAY, to zbiór zdjęć dwóch córek Marty. Jednak nie są to standardowe, przesłodzone zdjęcia dzieci wykonane przez ich matkę. Sposób kadrowania i forma dają możliwość odbiorcy wejścia w najczęściej zapomniany przez dorosłych świat dziecka, przypomnienia emocji towarzyszących codziennym sytuacjom, zabawom, etc.

Świat dzieci pokazany na fotografiach to tylko pretekst, aby spojrzeć na nas, na dorosłych. Jaki jest nasz świat? Jakie jest dorosłe życie? Czy potrafimy tak jak dzieci być tu i teraz, bez powinności, sztucznych zachowań, konwenansów czy masek, które na co dzień nakładamy. Świat dzieci to świat prawdziwy, szczery, to świat, w którym można poczuć się wolnym. Wolnym w działaniu, myśleniu, przeżywaniu uczuć i emocji. Dzieci potrafią w bardzo prosty ale i logiczny sposób opisywać świat i otoczenie. Nie narzucają sobie co jest słuszne a co nie, działają intuicyjnie. Zatrzymać się, nie gonić, nie brać udziału w żadnym wyścigu. Żyć chwilą, nie rozmyślać o przeszłości i nie planować przyszłości. Być obecnym w teraźniejszości całym sobą. Choć przez chwilę. Chociaż w zabawie.

Marta Gromek, ur. w Łodzi w 1978 r., od kilku lat mieszka i pracuje w Warszawie. Od pewnego czasu swoje projekty wykonuje aparatem analogowym. Jak sama podkreśla wymaga to od niej większego skupienia a przez to dogłębnej uwagi na otaczający ją świat, na emocje i uczucia.W 2012 r. otrzymała grant na dofinansowanie wystawy fotograficznej od Pani Joanny Skrzydlewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego. W marcu 2013 r. jej prace prezentowane były w Łodzi w FotoCafe102. W czerwcu 2013 r. planowana jest wystawa TRACES w Galerii Opus w Łodzi podczas Fotofestiwalu.

Marta Gromek, PLAY
Wernisaż: 13 kwietnia 2013 roku, godz. 17.00
Relax Cafe Bar
ul. Złota 8A
Warszawa

Dodaj komentarz