• 2013-04-25

Łukasz Jastrubczak zawita u Radziszewskiego

Od 26 kwietnia w Galerii Dawid Radziszewski w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Łukasza Jastrubczaka pt. Duch.

Łukasz Jastrubczak, „Duch” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Jastrubczak, „Duch” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na początku lat 70. rząd amerykański ostatecznie odszedł od parytetu złota. Decyzja ta zaowocowała rozwiązaniem tzw. traktatu z Bretton Woods. Traktat ów polegał na tym, że wszystkie waluty państw, które go ratyfikowały miały pokrycie w dolarze, ten zaś, jako gwarant stabilności globalnej gospodarki, miał pokrycie w złocie.

Odrzucenia parytetu złota raz na zawsze zmieniło architekturę światowej gospodarki otwierając pole do trwających do dziś procesów inflacji, giełdyzacji, umiędzynarodowienia przepływu kapitału, dezindustrializacji i kapitalizmu kasynowego. Mniej więcej w tym samym czasie sztuka konceptualna weszła w swój najbardziej radykalny wymiar odrzucając potrzebę tworzenia fizycznych obiektów. W tym krótkim okresie artystom wystarczało tworzenie idei, bez potrzeby urzeczywistniania ich.

Tytułowy duch jest duchem konceptualizmu, który przenika, a nawet – co artysta udowadnia jedną z pokazywanych prac – tworzy zgromadzone na wystawie artefakty. Wystawa przywołuje ideę oderwanej od swej materialności sztuki. Jednocześnie zgromadzone w galerii prace mają swoją mierzalną w dolarach wartość, co dowodzi, że zjawiska z pola sztuki i ekonomii przecinają się częściej niż się wydaje. W erze gdy finanse głównie finansują finanse warto postawić na coś pewnego, chociażby na wyciętą przez Łukasza z kartonu sztabkę złota. Jej autentyczność nie pozostawia wątpliwości.

Łukasz Jastrubczak od czasu swojej pierwszej wystawy 01 w CSW Kronika w Bytomiu w 2007 podejmuje wątki związane z awangardą artystyczną – zarówno przed jak i powojenną. Podejmuje strategie sztuki konceptualnej nadając im efemerycznego i litycznego charakteru. Wykorzystuje do tego różne media, takie jak: wideo, instalację, rysunek, obiekt, koncert, interwencję czy podróż. Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje mit Ameryki – jej ikonografia i kino.

Artysta pokazywał prace na wystawach indywidualnych w BWA Zielona Góra, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Galerii Sabot w Klużu, Galerii Pies w Poznaniu czy Art in General w Nowym Jorku. Brał udział w wystawach zbiorowych, m.in w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy MuseumsQuartier w Wiedniu. Jest finalistą konkursu Spojrzenia 2013.

Łukasz Jastrubczak, Duch
Wernisaż: 26 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 25 maja 2013 roku
Galeria Dawid Radziszewski
Warszawa

Dodaj komentarz