• 2013-04-25

Izabela Chamczyk z Wojną Dwunastomiesięczną w Gorzowie Wlkp.

Od 27 kwietnia w Galerii Sztuki Najnowszej MOS w Gorzowie Wlkp. będzie można oglądać wystawę prac Izabeli Chamczyk pt. Wojna Dwunastomiesięczna. Walka o sens.

Izabela Chamczyk, fot. Miłosz Poloch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabela Chamczyk, fot. Miłosz Poloch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojna dwunastomiesięczna rozpoczęta. Dwanaście wystaw w dwanaście miesięcy w dwunastu galeriach w różnych miastach. Niemożliwe? Nie dla Izabeli Chamczyk. Artystka rozpoczyna kolejne działanie na granicy sztuki i rewolucji, banału i ekstremum, kiczu i przemocy. Po co wypowiadać wojnę? I komu? (…) Wojna wypowiedziana przez Izabelę Chamczyk nie jest wojną ze sztuką, ale o sztukę. Izabeli szczególnie zależy na malarstwie. Chamczyk pragnie połączyć malarstwo z performansem i filmem, aby w ten sposób je ożywić.

Podczas najbliższych wystaw będzie realizowała to na dwa sposoby: poprzez tworzenie żywych portretów – połączenia malarstwa abstrakcyjnego oraz projekcji video oraz poprzez unicestwianie swoich dotychczasowych obrazów, które będą zalewane magmą farby podczas trwania wystawy. Połączenie różnych dziedzin sztuki w tym przypadku ma na celu nie tylko ponowne zdefiniowanie malarstwa, ale wręcz nowej tendencji w sztuce. Działanie Izabeli Chamczyk to również przekroczenie granicy w niej samej i jej dotychczasowych działaniach artystycznych – uśmiercanie swoich dotychczasowych obrazów jest tego najbardziej jaskrawym przykładem. Jak sama twierdzi, nie wie, co stanie się po tych dwunastu miesiącach. Jeśli jednak w niej lub w otoczeniu nastąpi jakakolwiek zmiana, wojna zostanie wygrana.

Monika Olszewska

Izabela Chamczyk należy do artystek młodego pokolenia, która w jednym projekcie nazwanym Wojną Dwunastomiesięczną zogniskowała osobiste doświadczenia, przemyślenia i praktykę twórczą. Epizod czwarty prezentowany w Galerii Sztuki Najnowszej to Walka o sens. Można by powiedzieć, że treścią projektu Walki o sens jest problem frustracji inteligentnej artystki nie mogącej doczekać się sukcesu. Oczywiście problem ten dotyczy wszystkich artystów, tak muzyków, piosenkarzy, aktorów jak i artystów wizualnych również z dyscyplin tradycyjnych. Jest to zjawisko powszechne w życiu ale… bodaj po raz pierwszy poruszany jako idea w sztuce wizualnej. Projekt płynący z autentycznych stresów jest grą z zastosowaniem nomenklatury wojennej i akcesoriów wojskowych, pozwalających na ujawnianie kolejnych problemów związanych z aktywnością twórczą.

W Walce o sens artystka porusza dwa podstawowe problemy egzystencjalne: pierwszy to sensu życia i tworzenia (dla kogo? Komu jest moja sztuka potrzebna?) i problem drugi podaży i popytu w nieprzewidywalnym świecie artbusinessu. Desperacja z jaką Izabela podejmuje walkę jest walką z samą sobą i podkreśla powagę autentycznego, osobistego problemu. Jest autoterapią na publicznym forum.

Romuald Kutera

Izabela Chamczyk, Wojna Dwunastomiesięczna. Walka o sens
Wernisaż: 27 kwietnia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawę można oglądać do 2 czerwca 2013 roku
Galeria Sztuki Najnowszej Miejski Ośrodek Sztuki
ul. Pomorska 73
Gorzów Wlkp.

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR