• 2013-04-25

Izabela Chamczyk z Wojną Dwunastomiesięczną w Gorzowie Wlkp.

Od 27 kwietnia w Galerii Sztuki Najnowszej MOS w Gorzowie Wlkp. będzie można oglądać wystawę prac Izabeli Chamczyk pt. Wojna Dwunastomiesięczna. Walka o sens.

Izabela Chamczyk, fot. Miłosz Poloch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabela Chamczyk, fot. Miłosz Poloch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojna dwunastomiesięczna rozpoczęta. Dwanaście wystaw w dwanaście miesięcy w dwunastu galeriach w różnych miastach. Niemożliwe? Nie dla Izabeli Chamczyk. Artystka rozpoczyna kolejne działanie na granicy sztuki i rewolucji, banału i ekstremum, kiczu i przemocy. Po co wypowiadać wojnę? I komu? (…) Wojna wypowiedziana przez Izabelę Chamczyk nie jest wojną ze sztuką, ale o sztukę. Izabeli szczególnie zależy na malarstwie. Chamczyk pragnie połączyć malarstwo z performansem i filmem, aby w ten sposób je ożywić.

Podczas najbliższych wystaw będzie realizowała to na dwa sposoby: poprzez tworzenie żywych portretów – połączenia malarstwa abstrakcyjnego oraz projekcji video oraz poprzez unicestwianie swoich dotychczasowych obrazów, które będą zalewane magmą farby podczas trwania wystawy. Połączenie różnych dziedzin sztuki w tym przypadku ma na celu nie tylko ponowne zdefiniowanie malarstwa, ale wręcz nowej tendencji w sztuce. Działanie Izabeli Chamczyk to również przekroczenie granicy w niej samej i jej dotychczasowych działaniach artystycznych – uśmiercanie swoich dotychczasowych obrazów jest tego najbardziej jaskrawym przykładem. Jak sama twierdzi, nie wie, co stanie się po tych dwunastu miesiącach. Jeśli jednak w niej lub w otoczeniu nastąpi jakakolwiek zmiana, wojna zostanie wygrana.

Monika Olszewska

Izabela Chamczyk należy do artystek młodego pokolenia, która w jednym projekcie nazwanym Wojną Dwunastomiesięczną zogniskowała osobiste doświadczenia, przemyślenia i praktykę twórczą. Epizod czwarty prezentowany w Galerii Sztuki Najnowszej to Walka o sens. Można by powiedzieć, że treścią projektu Walki o sens jest problem frustracji inteligentnej artystki nie mogącej doczekać się sukcesu. Oczywiście problem ten dotyczy wszystkich artystów, tak muzyków, piosenkarzy, aktorów jak i artystów wizualnych również z dyscyplin tradycyjnych. Jest to zjawisko powszechne w życiu ale… bodaj po raz pierwszy poruszany jako idea w sztuce wizualnej. Projekt płynący z autentycznych stresów jest grą z zastosowaniem nomenklatury wojennej i akcesoriów wojskowych, pozwalających na ujawnianie kolejnych problemów związanych z aktywnością twórczą.

W Walce o sens artystka porusza dwa podstawowe problemy egzystencjalne: pierwszy to sensu życia i tworzenia (dla kogo? Komu jest moja sztuka potrzebna?) i problem drugi podaży i popytu w nieprzewidywalnym świecie artbusinessu. Desperacja z jaką Izabela podejmuje walkę jest walką z samą sobą i podkreśla powagę autentycznego, osobistego problemu. Jest autoterapią na publicznym forum.

Romuald Kutera

Izabela Chamczyk, Wojna Dwunastomiesięczna. Walka o sens
Wernisaż: 27 kwietnia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawę można oglądać do 2 czerwca 2013 roku
Galeria Sztuki Najnowszej Miejski Ośrodek Sztuki
ul. Pomorska 73
Gorzów Wlkp.

Dodaj komentarz