• 2013-04-25

Anja Salomonowitz – Droga do Hiszpanii

Od 26 kwietnia w kinach będzie można oglądać film w reżyserii Anji Salomonowitz pt. Droga do Hiszpanii. 

Kadr z filmu „Droga do Hiszpanii” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Droga do Hiszpanii” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Tajemniczy cudzoziemiec w dramatycznych okolicznościach trafia do Austrii, a potem przemierza ją, próbując za wszelką cenę dostać się do Hiszpanii. Rudowłosa konserwatorka zabytków, która odnawia ikony w starym kościele, ma już dosyć najść swojego byłego męża – policjanta, który zamienia jej życie w piekło. Ten zaś szuka odpowiednich słów, by ją odzyskać, a jednocześnie rozpracowuje kilkoro podejrzanych o fikcyjne małżeństwa. Jest jeszcze operator dźwigu, który wpadł w szpony hazardu i tkwi po uszy w długach, ale wciąż wierzy, że się odegra… Wszyscy ci ludzie mają swoje sekrety i wszyscy poszukują szczęścia. O nich właśnie opowiada debiut fabularny Anji Salomonowitz Droga do Hiszpanii, pokazywany w sekcji Forum ubiegłorocznego Berlinale.

Młoda reżyserka z Austrii w mistrzowski sposób połączyła ze sobą kilka historii, dotykając wnich tak aktualnych tematów, jak handel ludźmi, przemoc wobec kobiet, restrykcyjne prawo imigracyjne czy uzależnienie od hazardu. Powstał film zaskakujący, precyzyjnie skonstruowany i piękny wizualnie.

Anja Salomonowitz jest austriacką reżyserką oraz scenarzystką. Specjalizuje się w filmach dokumentalnych o tle politycznym i społecznym. Urodziła się w Wiedniu, zaczęła studiować historię sztuki, dramat i teorię filmu na Uniwersytecie Wiedeńskim, ale szybko porzuciła to, by uczyć się reżyserii. Jej pierwszym filmem był dokumentalny Das wirst du nie verstehen (Nigdy tego nie zrozumiesz) z 2003 roku. Skonfrontowała w nim siebie oraz członków swojej rodziny z rodzinną historią i postawą wobec nazizmu. Jej kolejnym ważnym filmem był dokument Zdarzyło się przed chwilą (Kurz davor ist es passiert) o handlu ludźmi. Droga do Hiszpanii to pierwsza fabuła reżyserki. Film był prezentowany w sekcji Forum na Berlinale 2012. Na tegorocznym Berlinale Anja Salomonowitz pokazała swój najnowszy dokument – 727 dni bez Karamo, w którym przygląda się, jak restrykcyjne przepisy imigracyjne w Austrii destrukcyjnie wpływają na życie kilkunastu mieszanych par – bohaterów filmu.

Droga do Hiszpanii
Reżyseria: Anja Salomonowitz
Scenariusz: Dimitre Dinev i Anja Salomonowitz
Dystrybucja: Aurora Films
W kinach od 26 kwietnia 2013 r.

Dodaj komentarz