• 2013-04-25

Aleksander Chmiel z małą przyrodą w obiektywie

Do 30 kwietnia w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie można oglądać wystawę fotografii przyrodniczej pt. Mała przyroda w fotografii Aleksandra Chmiela.

Fot. Aleksander Chmiel, „Motyl widmo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Aleksander Chmiel, „Motyl widmo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja z cyklu Natura – Sztuka jest doskonałą propozycją dla miłośników świata przyrody na nadchodzący czas budzącej się do życia wiosny. Prace Aleksandra Chmiela to niezwykłe ujęcia fotograficzne, zaskakujące swoją niesamowitą kompozycją barwną zbliżenia roślin, owadów i pająków.

Aleksander Chmiel pisze o tym dlaczego fotografuje i co można zobaczyć na jego zdjęciach:

Ważniejsze od samego fotografowania jest dla mnie wtopienie się w przyrodę i jej bardzo osobiste przeżywanie. Aparat fotograficzny jest jednak ważnym narzędziem umożliwiającym mi te przeżycia, bardzo mnie mobilizuje i dzięki niemu, szukając tematów, staję się bardziej dociekliwym obserwatorem, widzę więcej (bo często na kolanach) i inaczej (bo kadrami). Można to określić jako fotograficzne patrzenie na przyrodę. Właściwie to fotografuję dla siebie, chociaż nie unikam też pokazywania swoich prac na wystawach czy w Internecie.

Najchętniej fotografuję przyrodnicze drobiazgi w dużym, a nawet bardzo dużym zbliżeniu (close-up photography, photomacrography). Powiększone na fotogramach ujawniają niewidzialne piękno, bogactwo szczegółów i kompozycji barwnych. Nie używam flesza; fotografuję przy zastanym świetle słonecznym, najchętniej o świcie i wieczorem, również przed wschodem i po zachodzie słońca. Mimo, że tematy roślinne, owady czy pająki fotografuję w ich środowisku, to jednak staram się, żeby temat zdjęcia był wyekstrahowany z otoczenia, które powinno stanowić jedynie estetyczne uzupełnienie obrazu.

Mała przyroda w fotografii Aleksandra Chmiela
Wystawę można oglądać od 12 do 30 kwietnia 2013 roku
PAN Muzeum Ziemi
Al. Na Skarpie 27
Warszawa

Dodaj komentarz