• 2013-04-24

Sztuka Włókna – artystyczna wizja świata w tkackiej materii

Od 24 kwietnia w Galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie można oglądać kolejną edycję wystawy dużej tkaniny artystycznej pt. Sztuka Włókna 2013. Organizatorem ekspozycji jest Okręg Warszawski ZPAP.

Autor: Jolanta Owidzka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Jolanta Owidzka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zapoczątkowana w 2000 roku z inicjatywy Stanisława Trzeszczkowskiego, stała się wkrótce wystawą tradycyjnie towarzyszącą Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi i już w 2004 roku prezentowała wkład w kulturę europejską Warszawy w dziedzinie współczesnej tkaniny artystycznej w ramach Sztuka Włókna 2004 – Europejski Ślad. Kolejne wystawy z tego cyklu – 2007, 2010 i tegoroczna Sztuka Włókna 2013 to próby przeglądowego zaprezentowania mało znanej szerokiemu odbiorcy warszawskiej sztukitkaniny.

Artystki i artyści ukazują własną wizję świata poprzez materię tkacką często w nawiązaniu do tradycji malarstwa, rysunku i grafiki XX wieku. Na wystawie dominują ujęcia abstrakcyjne i geometryzujące a struktura tkacka podpowiada artystom powtórzeniowość elementów i zachęca do powiększeń detalu świata zaobserwowanego. Malarskość podejścia występuje często w gobelinach, aplikacjach czy batiku, zaś ujęcie graficzne widzimy w hafcie i druku na tkaninie. W wielu pracach rysunek wspiera kolor a przetarcia łagodzą ostrość konturów i wtapiają w tło skosy. Tradycyjne materiały tkackie mieszają się z użyciem papieru, technik drukarskich czy też sięgają do innych tworzyw z palet technik własnych twórców.

Piotr Semko

Kurator: Agnieszka Parkitna

Sztuka Włókna 2013
Wystawę można oglądać od 24 kwietnia do 5 maja 2013 roku
Galeria Domu Artysty Plastyka 1
ul. Mazowiecka 11a
Warszawa

Dodaj komentarz