• 2013-04-24

Młodzież pamięta w 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Od 24 kwietnia do 10 maja w Krakowie odbywać się będą wydarzenia związane z projektem Młodzież pamięta, który jest realizowany w Małopolsce od 2002 roku podczas obchodów świąt narodowych uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta Niepodległości.

Plakat projektu wraz z planem wydarzeń (źródło: mat. prasowe)

Plakat projektu wraz z planem wydarzeń (źródło: mat. prasowe)

W 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja projekt ma zwrócić uwagę – szczególnie młodych ludzi, jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja, a za razem pokazać społeczeństwu, że młodzież pamięta o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski. W tym roku projekt po raz pierwszy będzie realizowany także na terenie Województwa Świętokrzyskiego.

Podobnie jak w latach ubiegłych, realizacja dwudziestej drugiej edycji projektu w kwietniu/maju 2013 roku tradycyjnie polegać będzie na szerokiej akcji informacyjnej, połączonej z rozpowszechnianiem przez młodzież biało-czerwonych chorągiewek oraz okolicznościowych wydawnictw plakatów, plakietek i ulotek. Młodzi ludzie, uczniowie małopolskich szkół będą rozdawać materiały w szkołach i podczas oficjalnych uroczystości na terenie kilkuset miejscowości (dla potrzeb realizacji projektu, zostało przygotowane kolejne wydanie Śpiewnika polskich pieśni patriotycznych ze specjalnym dodatkiem, nagraną przez młodzież płytą CD).

Podczas krakowskich obchodów 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w tradycyjnie już organizowanym Tramwaju Patriotycznym mieszkańcy i turyści, będą mogli posłuchać i wspólnie z młodzieżą zaśpiewać polskie pieśni historyczne i patriotyczne. W tramwaju będzie można otrzymać okolicznościowe materiały, które uczniowie szkół krakowskich będą także rozdawać na Rynku Głównym i ulicach Starego Miasta.

Kolejny raz w ramach projektu Młodzież pamięta odbędą się także specjalne koncerty pt. Wspólne śpiewanie gromadzące licznie młodą publiczność, których lokalny charakter zapewnią zespoły/chóry szkolne na co dzień działające w szkołach i ośrodkach kultury na terenie miasta i gminy (Miechów, Myślenice, Rabka-Zdrój).

Młodzież pamięta. 222. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Od 24 kwietnia do 10 maja 2013 roku
Kraków

Tags

Dodaj komentarz