• 2013-04-24

Legnicki Festiwal SREBRO

Od 30 kwietnia do 30 czerwca w Legnicy potrwa festiwal współczesnej biżuterii artystycznej SREBRO.

BUNT – Dorry Hsy (źródło: materiały prasowe organizatora)

BUNT – Dorry Hsy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z wiodących imprez poświęconych współczesnej biżuterii artystycznej. Ponad trzydziestoletnia tradycja, szeroki zasięg, rozmach organizacyjny oraz poziom artystyczny odpowiedzialne są za wysoki prestiż Festiwalu w Europie. Organizatorem LFS jest legnicka Galeria Sztuki, której srebrna specjalizacja wynika z gospodarczo-geograficznych i kulturowych cech regionu (bogactwo złóż złota, srebra i miedzi, przemysł hutniczy i jego mecenat).

W ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO co roku wiosną odbywa się kilkanaście wystaw i innych wydarzeń towarzyszących. Wiodącym wydarzeniem SREBRA jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, co roku opatrzony innym tytułem i cykle wystawiennicze: Srebrne Szkoły, Sylwetki Twórców, Debiuty, Holownia. Podczas kulminacji festiwalu w majowy weekend mają miejsce także happeningi i plenerowe akcje plastyczne, warsztaty, spotkania z artystami, pokazy i projekcje, koncerty, a także sesja naukowa z cyklu Granice sztuki globalnej.

34 edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 30 czerwca 2013 r. 22 Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej w tym roku odbywa się pod hasłem BUNT i odnosi się do nerwowych nastrojów społecznych, podkręcanych obrazami kryzysów gospodarczych, krachów giełdowych, deficytów budżetowych i rosnącego bezrobocia. Organizatorzy Konkursu zwracają się do artystów z pytaniem, na które odpowiedzieć ma przygotowany przez nich obiekt: Czy standardowy zestaw haseł wypisywanych na transparentach, t-shirtach i wlepkach może być uzupełniony bardziej wyrafinowanym przekazem? Czy projektanci biżuterii potrafią zademonstrować własne zdanie i włączyć się do dyskusji na pozaestetyczne tematy?. Najlepsze złotnicze riposty będzie można oglądać na wystawie BUNT, do której zgłosiło się ponad 300 artystów z 43 krajów. A laureaci Konkursu zostaną ogłoszeni podczas srebrnej kulminacji (17-19 maja).

Poza wiodącą wystawą pokonkursową organizatorzy LFS zafundują publiczności 16 innych wystaw sztuki złotniczej oraz wydarzenia towarzyszące. Prócz plejady polskich artystów złotników, którzy zaprezentują się w pokazach indywidualnych i grupowych, Galeria gościć będzie wielu twórców z zagranicy, głównie Europy.

Legnicki Festiwal SREBRO
30 kwietnia – 30 czerwca 2013 r.
Galeria Sztuki
Legnica

Dodaj komentarz