• 2013-04-24

ArC2: Zrealizowane. Realizowane. Odrzucone

8 maja o godz. 17.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Zrealizowane. Realizowane. Odrzucone prezentującej osiągnięcia grupy projektowej ArC2.

Afrykarium, proj. ArC2 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Afrykarium, proj. ArC2 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Zrealizowane. Realizowane. Odrzucone to pierwsza, monograficzna prezentacja architektonicznych doświadczeń i osiągnięć jednej z najbardziej aktywnych architektonicznych grup we Wrocławiu. Blisko dwadzieścia projektów przedstawionych zostanie zarówno w tradycyjnej formie przestrzennej, czyli makiet, jak i przy użyciu nowoczesnych, elektronicznych mediów.

ArC2 – trójka głównych architektów, zgrany zespół współpracowników, dwie i pół dekady zawodowej praktyki i dziesiątki, jeśli nie setki, projektów. A wszystko to na tle przynajmniej kilku przełomów i dramatycznych zwrotów akcji, które za każdym razem oznaczały dla Fabryki Projektowej zmianę na lepsze.

Poważną przygodę z architekturą zaczynali jeszcze w latach 80. jako studenci. Na własnych rachunek i ryzyko. W czasach, w których nadal królowały deski kreślarskie, oni pierwsze zarobione pieniądze zainwestowali w komputery i profesjonalne oprogramowanie. Opłaciło się – w lata 90. wkroczyli z technologicznym handikapem, o którym wielu mogło jedynie pomarzyć. Kiedy na przełomie wieków w całej Polsce rozkręcała się koniunktura na architekturę mieszkaniową, oprócz projektowania zaczęli inwestować w nieruchomości. Zostali deweloperami, mogąc od tej chwili samodzielnie realizować własne wizje. Kilka lat później, gdy Wrocław przeżywał ekonomiczny boom i żył marzeniami o rychłej przemianie w europejską metropolię, ArC2 wygrali dwa z serii zorganizowanych w mieście konkursów, co tylko potwierdziło ich pozycję na lokalnej scenie architektonicznej.

Anna Gajper, Dorota i Mariusz Szlachcicowie – specjaliści od mieszkaniówki, projektanci staromiejskich biurowców, autorzy bodaj jedynego we Wrocławiu masterplanu, który jest konsekwentnie realizowany już od ponad dekady czy jedynego w tej części Europy afrykarium. Ich kolejne projekty są tak różne jak oni sami. Nawet o istocie architektury mają odmienne opinie. Kiedy Dorota z Anną z pasją opowiadają o swoim projektowym priorytecie – integracji architektury z kontekstem – Mariusz przyznając im rację, uzupełnia, że jednak wyżej niż kontekst cenią piękno samo w sobie. Dorota stanowczo zaprzecza. I może tak być, że wszyscy mają rację.

Zrealizowane. Realizowane. Odrzucone
Wernisaż: 8 maja 2013 r., godz. 17.00
Wystawa: 9 maja – 30 sierpnia 2013 r.
Muzeum Architektury
Wrocław

Dodaj komentarz