• 2013-04-24

Warsztaty mistrzowskie z fotografii koncertowej w Poznaniu

Enter Music Festival zaprasza na Master Classes z zakresu fotografii koncertowej i festiwalowej ze zdobywcą wielu prestiżowych nagród – Rafałem Masłowem, które odbędą się podczas EMF od 28 do 29 maja w Poznaniu.

Lech Janerka, for. Rafał Masłow (źródła: mat. prasowe)

Lech Janerka, for. Rafał Masłow (źródła: mat. prasowe)

W tradycję Enter Music Festival wpisały się już warsztaty mistrzowskie, które odbywają się równolegle do prezentacji koncertowych wyborów Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego imprezy. Po dwóch latach warsztatów dla muzyków, otwieramy się na fotografów: świadków i dokumentalistów muzycznych wydarzeń, naturalnych partnerów artystów, którzy uwieczniają koncertowe dźwięki i emocje w obrazach.

Fotografia koncertowa, ze względu na trudne warunki oświetleniowe, sposób poruszania się muzyków i charakter artystów, oraz ograniczenia, dotyczące możliwości przemieszczania się pod sceną i czasu jakim dysponuje się na zrobienie zdjęć, wymaga od fotografa szczególnego warsztatu i wrażliwości. Rafał Masłow, który setkami swoich fotografii udowodnił, że charakter człowieka i wyjątkowość chwili można zatrzymać w kadrze nawet w najtrudniejszych warunkach, podzieli się z uczestnikami warsztatów swoim doświadczeniem podczas trzydniowych zajęć, odbywających się w ramach Enter Music Festival 2013.

Lokalizacja Entera w Ośrodku Oaza sprawia, że Festiwal staje się świetnym laboratorium do pracy dla uczestników warsztatów. Leszek Możdżer zaprosił na tegoroczną edycję zarówno czołowe postacie europejskiego jazzu (Ceacilie Norby, Lars Danielsson), jak i artystów, związanych ze sceną etniczną (Ba Cissoko). Na scenie nad Jeziorem Strzeszyńskim zobaczymy zarówno będących na początku muzycznej drogi (Adrian Gaspar, Marialy Pacheco), jak i tych, którzy grali już na niejednym festiwalu (Zohar Fresco, Nguyên Lê). Dzięki tej różnorodności programu sześcioro młodych fotografów, biorących udział w projekcie warsztatowym, będzie miało możliwość portretowania i dokumentowania koncertów i festiwalowego zaplecza, co znakomicie wzbogaci ich portfolio, a wskazówki doświadczonego fotografa i osób, związanych branżą muzyczną, bez wątpienia wpłyną na jakość i świadomość ich pracy w przyszłości. Poza fotografią czysto koncertową, w ramach warsztatów, na festiwalowym backstage’u zaaranżowane zostanie też ministudio portretowe, miejsce bezpośredniego spotkania fotografów z muzykami. Efektem warsztatów będzie wystawa pofestiwalowa, planowana na jesień 2013.

Nabór na warsztaty odbędzie się na podstawie otwartego konkursu portfolio. Udział w 3-dniowym Master Classes z Rafałem Masłowem jest bezpłatny, Enter Music Festiwal zapewnia też uczestnikom zakwaterowanie na terenie Festiwalu, a partnerzy projektu zapewniają uczestnikom sprzęt fotograficzny na czas trwania warsztatów. Prace nadsyłać można do 5 maja na adres: foto@enterfestival.pl. Wyniki naboru ogłoszone zostaną do 12 maja 2013 na stronie internetowej Enter Music Festival.

Rafał Masłow – fotograf, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Mieszka w Warszawie gdzie zajmuje się fotografią komercyjną. Współpracuje z prasą luksusową, kompaniami fonograficznymi oraz agencjami reklamowymi. Autor wielu portretów ludzi świata polityki, aktorów, muzyków, literatów,osób publicznych. Laureat nagród fotograficznych, uczestniczył w wystawach indywidualnych i zbiorowych, które miały miejsce w prestiżowych galeriach polskich.

Enter Music Festival
od 28 do 29 maja 2013 roku
Poznań, nad Jeziorem Strzeszyńskim

Dodaj komentarz