• 2013-04-24

Dorota Nieznalska w obliczu fińskiej Wojny Domowej

Od 27 kwietnia w Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku będzie można oglądać wystawę pracy Doroty Nieznalskiej pt. Suur – Suomi Wielka Finlandia, zgłębiającą temat przemocy w kontekście fińskiej Wojny Domowej (Suomen Sisällissota) z 1918 roku.

Dorota Nieznalska, „Suur – Suomi Wielka Finlandia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorota Nieznalska, „Suur – Suomi Wielka Finlandia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Traumatyczne przeżycia obu stron konfliktu przez lata kształtowały fińską tożsamość narodową i wpływały na ikonograficzny oraz symboliczny wymiar sztuki komemoratywnej, upamiętniającej zwycięstwo konserwatystów (Białej Gwardii) nad socjalnymi demokratami (Czerwoną Gwardią). Poprzez analizę wybranych zagadnień Suomen sisällissota m.in. terroru Białych i Czerwonych, postaci bohatera narodowego Carla Gustafa Mannerheima oraz jego Przysięgi na miecz (Miekkavalapuhe) z 23.02.1918 roku, czy idei Wielkiej Finlandii, Dorota Nieznalska interpretuje wątki współczesne, skupiając się na analizie pomników heroicznych powstałych krótko po zakończeniu działań militarnych w latach 1920-1934: monumenty z Lempäälä, Lahti, Kokkola, Oulu, Joensuu.

Dorota Nieznalska, „Suur – Suomi Wielka Finlandia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorota Nieznalska, „Suur – Suomi Wielka Finlandia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tłem dla powstania instalacji jest miasto Tampere, odgrywające szczególną rolę podczas Wojny Domowej. To właśnie tam znajduje się jeden z pomników zwycięstwa (Vapaudenpatsas), który poprzez swoją symboliczną treść i polityczny wydźwięk wzbudził podczas jego odsłonięcia największe kontrowersje. Autorski projekt Nieznalskiej jest pracą badawczą. Instalacja składa się z dwóch obiektów rzeźbiarskich oraz światła i dźwięku. Zaprezentowany zostanie również krótki film zawierający fotografie oraz materiały archiwalne zgromadzone podczas jej pobytu w Helsinkach.

Badania oraz realizacja części projektu: Suur-Suomi (Wielka Finlandia) powstały dzięki stypendium pobytowemu HIAP (Helsinki International Artist Programme) w Helsinkach w roku 2011 oraz 2012. Praca wizualna pt.: Suur-Suomi (Wielka-Finlandia) zrealizowana została w kontekście rozprawy doktorskiej, pt.: Przemoc jako manifestacja władzy. Próba poszukiwania kodu wizualnego tożsamości narodowej w kontekście historycznego wydarzenia, jakim była Wojna Domowa w Finlandii w 1918 roku.

Dorota Nieznalska, Suur – Suomi Wielka Finlandia
Wernisaż: 27 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 30 czerwca 2013 roku
Instytut Sztuki Wyspa
Gdańsk

1 komentarz do artykułu “Dorota Nieznalska w obliczu fińskiej Wojny Domowej”

  1. banan3miasta

    A czym w takim razie zajmuja sie socjolodzy czy historycy?

Dodaj komentarz