• 2013-04-24

Alfons Karpiński (1875-1961). Mistrz martwej natury

Od 18 kwietnia w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę pt. Alfons Karpiński (1875-1961). Mistrz martwej natury. W sąsiadującym z Galerią Aneksie Jednego Mistrza, kameralnej przestrzeni wystawienniczej na parterze Pałacu Poznańskich, prezentowanych będzie około 20 prac Alfonsa Karpińskiego (1875-1961), krakowskiego malarza i rysownika, reprezentanta nurtu dekoracyjnego, bazującego na zdobyczach XIX-wiecznego realizmu, wiedeńskiej secesji i Młodej Polski.

Alfons Karpiński, „Cynie i astry”, niedatowany (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alfons Karpiński, „Cynie i astry”, niedatowany (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace zostały wypożyczone z łódzkich zbiorów prywatnych oraz od Krzysztofa Musiała, który poza dwoma obrazami Karpińskiego na stałe eksponowanymi w Galerii Mistrzów Polskich (Autoportret z 1907 roku oraz niedatowana miniatura Fragment eleganckiego pokoju z martwą naturą) udostępnił Muzeum sześć innych dzieł tego artysty ze swojej kolekcji.

Zgromadzone obrazy i rysunki to w większości martwe natury z kwiatami, dopełnione widokami wnętrz, kobiecymi aktami i portretami, wizerunkami zwierząt, pejzażami. To dzieła małego i średniego formatu, wykonane zazwyczaj w technice olejnej, pochodzące z różnych okresów niezwykle płodnej twórczości krakowskiego malarza. Wczesny etap artystycznych poszukiwań Karpińskiego dokumentuje postimpresjonistyczny pejzaż morski Lido z 1907 roku, zapewne efekt podróży artysty do Wenecji oraz finezyjny szkic Odpoczywająca, datowany na lata 1908-1912, czas jego pierwszego pobytu w Paryżu.

Być może także w stolicy Francji powstał pastelowy portret zadumanej kobiety, ujętej w profilu, przypominającej słynną modelkę Jane. Jej wizerunki uważane są za najwybitniejsze dzieła Karpińskiego, który zainspirowany japońską grafiką poszukiwał oryginalnych rozwiązań kompozycyjnych stosując przy tym wyrafinowaną, secesyjną kreskę i miękki modelunek. Pozostałe prace to martwe natury malowane w dwudziestoleciu międzywojennym, być może też po 1945 roku, gdyż artysta do końca życia pozostał wierny młodopolskiej stylistyce, na bazie której wypracował swój dekoracyjny i wytworny styl.

Dodatkową wartością tej kameralnej ekspozycji jest debiut wystawienniczy większości zgromadzonych dzieł, dających interesujący materiał porównawczy dla znanej i już zbadanej spuścizny krakowskiego malarza. To zarazem pierwsza indywidualna wystawa Karpińskiego w Łodzi, wcześniej jego prace uczestniczyły jedynie w prezentacjach zbiorowych polskiej sztuki: w 1927 roku w lokalnej Miejskiej Galerii Sztuki na wystawie Portret Kobiecy, a w latach 1972-1973 w Muzeum Sztuki na ekspozycji Nabytki Działu Sztuki Polskiej XVII-XIX w. pozyskane w latach 1963-1972.

Kurator: Monika Nowakowska

Alfons Karpiński (1875-1961) Mistrz martwej natury
Wernisaż: 18 kwietnia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do września 2013 roku
Muzeum Miasta Łodzi, Aneks Jednego Mistrza

Dodaj komentarz