• 2013-04-23

Buraka Som Sistema wystąpią w Gdańsku

Buraka Som Sistema, Dubioza Kolektiv oraz Gooral będą gwiazdami Koncertu Głównego Festiwalu Studentów Politechniki Gdańskiej – Technikalia.13, który odbędzie się 11 maja.

Buraka Som Sistema (źródło: mat. prasowe)

Buraka Som Sistema (źródło: mat. prasowe)

11 maja 2013 r. na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku wystąpi portugalska grupa Buraka Som Sistema. Koncert będzie najważniejszym wydarzeniem piątej odsłony Festiwalu Studentów Politechniki Gdańskiej – Technikalia.13, organizowanego przez Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej. Zespół jest jednym z największych objawień muzyki elektronicznej ostatnich kilku lat, a swą ogromną popularność zawdzięcza albumowi Black Diamond, który okazał się wielkim sukcesem i stał się furtką do występów na najsłynniejszych światowych festiwalach muzycznych takich jak Glastonbury czy Roskilde.

Na zaproszenie organizatorów do Gdańska zawita również bośniacka grupa Dubioza Kolektiv, która została okrzyknięta największym odkryciem zeszłorocznej edycji Przystanku Woodstock. Podczas Koncertu Głównego zagra też Gooral, czyli producent i prekursor łączenia różnych gatunków muzyki z góralszczyzną, którego największy hit Karczmareczka podbijał imprezy klubowe, a jego trasy koncertowe cieszą się ogromną popularnością wśród fanów. Podczas festiwalu wystąpi też gdyński zespół Bubble Chamber, wykonujący dubstep, drum’n’bass oraz dub, został szybko okrzyknięty objawieniem polskiej sceny muzyki elektronicznej. Następną grupą, która da swój koncert jest łódzki zespół Little White Lies, który ma już na swoim koncie występ na Heineken Open’er Festival 2012.

Buraka Som Sistema - muzycy pochodzący z Lizbony, łączący w swojej twórczości energetyczne rytmy elektroniczne i miażdżące linie basu z tradycją muzyczną Angoli. Ich styl muzyczny określany jest  jako kuduro.  Byli nominowani do nagrody MTV European Music Awards w kategorii Best European Act i zwyciężylił w kategorii Best Portuguese Act. Grupa ma na koncie trzy albumy: debiutancki From Buraka To The World (2006), Black Diamond (2008) i Komba (2011). Soundsystem tworzą DJ Riot, Lil’ John, Conductor i Kalaf. Na albumie Black Diamond oprócz raperki Pongolove, w materiale pojawia się M.I.A. oraz jeden z popularniejszych wykonawców brytyjskich – Kano. Za remiksy na singlach odpowiedzialni są Hot Chip, DJ Mehdi oraz The Count And Sinden.

Gooral - producent, generator dźwięków i prekursor łączenia electro, dubstep i dnb z góralszczyzną. W połowie lat 90 zakochał się szeroko rozumianej w tamtych czasach muzyce technicznej i elektronicznej. Z Maćkiem Szymonowiczem założył i tworzył projekt PSIO CREW wydając album Szumi Jawor Soundsystem i grając setki koncertów.

Bubble Chamber – zespół powstał w Gdyni w 2011 roku, a tworzą go basista Michał Góecki, perkusista Jacek Prościński oraz kopenhaski dj i producent Jakub Ciosłowski. W 2012 roku zespół wydał swój pierwszy mini-album Live @ S.F.I.N.K.S. 700. Grupa została wyróżniona m. in. tytułem laureata KMPZR Ostróda Reggae Festival 2012, także w II edycji konkursu T-Mobile Zrób Głosniej! oraz Zrób Głosniej! na T-Mobile Nowe Horyzonty, byli finalistami SKODA Auto Muzyka i V Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Alternatywnej Dobremiastock.

Little White Lies – od 2011 pracowali nad materiałem, używając jedynie gitary i automatu perkusyjnego. W lutym ukończyli pracę nad swoim debiutanckim albumem Devils In Disguise. Płyta została nagrana i wyprodukowana przez Pawła Cieślaka (m.in. Tryp, Fonovel) w Hasselhoff Studio i wydana przez warszawską oficynę FYH!Records 5 listopada 2012. Duet ma także na swoim koncie występ na Heineken Open’er Festival 2012 a także koncerty we Francji i Włoszech.

Festiwal Studentów Politechniki Gdańskiej Technikalia
6-11 maja 2013 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz