Środowe Wykłady w Pałacu na Wyspie

24 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Środowe Wykłady w Pałacu na Wyspie w Warszawie. Wykłady poświęcone są wojennym i powojennym dziejom kolekcji z Łazienek Królewskich.

Ośrodek Edukacji Muzealnej, logo (źródło: mat. prasowe)

Ośrodek Edukacji Muzealnej, logo (źródło: mat. prasowe)

24 kwietnia odbędzie się wykład poświęcony wojennym i powojennym dziejom kolekcji z Łazienek Królewskich z perspektywy losów Portretu Młodego Mężczyzny Rembrandta, Praczki Gabriela Metsu oraz apliki z głową Meduzy. Wykład poprowadzi Maria Romanowska-Zadrożna z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Środowe Wykłady tworzą przestrzeń do dyskusji na temat tendencji i przemian panujących w kolekcjonerstwie na przestrzeni wieków oraz współcześnie. Historycy sztuki, muzealnicy i konserwatorzy odpowiadają na pytania dotyczące utraconych dzieł sztuki, ich odzyskiwania i przywracania im dawnej świetności. Podczas wykładów omawiane są źródła polskiego i europejskiego kolekcjonerstwa.

„Praczka” Gabriel Metsu (źródło: mat. prasowe)

„Praczka” Gabriel Metsu (źródło: mat. prasowe)

Punktem odniesienia dla tych rozważań jest królewska kolekcja Stanisława Augusta, tworzona z myślą o powołaniu w Łazienkach Królewskich pierwszego polskiego nowoczesnego muzeum publicznego.

Najbliższy Środowy Wykład
24 kwietnia 2013 roku
Pałac na Wyspie, Warszawa

Dodaj komentarz