• 2013-04-23

Strajk w Nowej Hucie na wystawie w Krakowie

25 kwietnia w Muzeum Dzieje Nowej Huty w Krakowie odbędzie się otwarcie mini-wystawy Początek końca komunizmu w Polsce – strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988 roku. Wystawa została zorganizowana z okazji 25-lecia strajku w Kombinacie Metalurgicznym w Nowej Hucie.

Strajk w Nowej Hucie, 1988 rok (źródło: mat. prasowe)

Strajk w Nowej Hucie, 1988 rok (źródło: mat. prasowe)

Na ekspozycji będzie można zobaczyć nigdzie dotąd niepublikowane fotografie autorstwa Andrzeja Stawiarskiego i Tadeusza Pikulickiego wykonane na przełomie kwietnia i maja 1988 roku oraz film dokumentalny w reżyserii Jerzego Ridana opowiadający o tamtych wydarzeniach.

Strajk rozpoczęty 26 kwietnia 1988 roku w hali Walcowni Zgniatacz przez Andrzeja Szewczuwańca rozpoczął ostateczny krach systemu komunistycznego w Polsce, zakończony Wyborami Kontraktowymi 4 czerwca 1989 roku. Strajkujący hutnicy złożyli 8 Postulatów:

1. zapewnienie bezpieczeństwa strajkującym,
2. zapłata za czas postoju,
3. rzetelne informowanie społeczeństwa o sytuacji w Kombinacie,
4. podniesienie do 12 tys. zł miesięcznie rekompensaty dla pracowników zatrudnionych w przemyśle, oświacie i służbie zdrowia oraz rencistów i emerytów,
5. wprowadzenie stałej, automatycznej regulacji płac odpowiednio do wzrostu cen artykułów niezbędnych do życia,
6. podwyżka płac podstawowych o 50% dla hutników,
7. zwiększenie dodatku za pracę w warunkach uciążliwych i szkodliwych
8. przywrócenie do pracy zwolnionych z KM HiL po 13 grudnia 1981 roku Stanisława Handzlika, Witolda Bawolskiego, Edwarda Nowaka i Andrzeja Ruska.

Pomimo brutalnej pacyfikacji dokonanej przez milicję nocą 5 maja i aresztowania 79 osób, wśród nich członków Komitetu Strajkowego oraz nie przyjęcia przez dyrektora naczelnego Eugeniusza Pustówkę 8 Postulatów, długofalowym efektem strajku była ponowna organizacja legalnych struktur NSZZ Solidarność Kombinatu Metalurgicznego Huty im. Lenina. Uczestnicy strajku: Mieczysław Gil i Edward E. Nowak 4 czerwca 1989 roku zostali wybrani do Parlamentu rodzącej się Niepodległej III Rzeczypospolitej Polskiej.

Na wystawę zaprasza Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wspólnie ze Stowarzyszeniem Sieć Solidarności.

Otwarcie wystawy
Początek końca komunizmu w Polsce – strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988 roku.
25 kwietnia 2013 roku
Muzeum Dzieje Nowej Huty w Krakowie

Dodaj komentarz