• 2013-04-23

Wyniki selekcji konkursu polskiego 53. KFF

Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego ogłosili listę filmów zakwalifikowanych do konkursu polskiego. W zmaganiach o główną nagrodę, Złotego Lajkonika, wezmą udział 32 filmy.

Kadr z filmu „Zabicie ciotki”, reż. Mateusz Głowacki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Zabicie ciotki”, reż. Mateusz Głowacki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs polski to jedna z czterech sekcji konkursowych 53. KFF, który rozpocznie się 26 maja i potrwa do 2 czerwca. Do konkursu można było zgłaszać filmy zrealizowane w Polsce – dokumenty oraz krótkometrażowe fabuły i animacje. Ostatecznie o Złotego Lajkonika powalczą 32 filmy spośród 266 zgłoszonych: 23 dokumentalne, 12 animowanych i 7 fabularnych.

W konkursie znalazły się zarówno filmy uznanych autorów jak Wszystko jest możliwe Lidii Dudy, ubiegłorocznej zwyciężczyni festiwalu czy Zabójca z lubieżności wielokrotnie nagradzanego Marcina Koszałki; jak i debiutantów np. Miłość Filipa Dzierżawskiego czy Moja wola Bartosza M. Kowalskiego. Warto wspomnieć, że Miłość będzie także polskim reprezentantem w nowym konkursie pełnometrażowych dokumentów DocFilmMusic.

Prawdziwym wydarzeniem konkursu polskiego będzie premiera nowego filmu Jerzego Kuci, laureata nagrody Smok Smoków sprzed czterech lat. Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż to pierwszy od 13 lat film mistrza animacji, którego filmy powstają w dużych odstępach czasowych.

Powrócą także do Krakowa z nowymi filmami Marcel i Paweł Łozińscy. Ich wspólna podróż camperem do Francji miała posłużyć za kanwę jednego filmu dokumentalnego, jednak w efekcie powstały dwa obrazy: Ojciec i syn Pawła Łozińskiego oraz Ojciec i syn w podróży Marcela Łozińskiego. Podobny motyw – wspólnego przebywania drogi , tym razem jednak mistrza i ucznia, pojawi się w Dzienniku z podróży Piotra Stasika, który za jednego z bohaterów obiera Tadeusza Rolke, prekursora polskiej fotografii reportażowej.

Na ekranach krakowskich kin pojawią się także postacie dobrze znane z życia publicznego. Marcin Latałło zrealizował film o wybitnym reżyserze teatralnym Krzysztofie Warlikowskim, w którym portret artysty kreślą m.in. Magdalena Cielecka, Maciej Stuhr, Danuta Stenka, Andrzej Chyra oraz Isabelle Huppert . Córki, zmarłej przed 5 laty, uznanej dokumentalistki i montażystki Katarzyny Maciejko-Kowalczyk, autorki m.in. filmu Benek Blues nagrodzonego w Krakowie Złotym Smokiem i Złotym Lajkonikiem, postanowiły dokończyć zaczęty przez matkę w 2007 roku film. W efekcie powstało bardzo osobiste Pożegnanie, film o przemijaniu, pamięci i miłości do matki. Anna Więckowska sięgnęła natomiast do wydarzeń z 2008 roku, do wypadku, w którym zginął dziennikarz Super Expressu Jarosław Zabiega, a Maciej Zientarski, znany dziennikarz motoryzacyjny odniósł poważne obrażenia. Film jest historią człowieka, który był królem życia, robił to, co kochał, żył tak jak chciał, kolorowo i intensywnie, a w ciągu kilku sekund stracił wszystko.

Dla widzów poszukujących w kinie zaskoczenia i akcentów humorystycznych dobrą propozycją będą: Cyrograf Igora Mołodeckiego, którego bohater kolekcjonuje… ludzkie dusze; Inny film Brygidy Frosztęgi-Kmiecik o grupie niepełnosprawnych osób kręcących film, dla którego inspiracją stały się pierwsze w Polsce warsztaty filmoterapii prowadzone przez Gliwicki Klub Filmowy; Self(less)-Portrait Mateja Bobrika, który pokazuje relację reżysera z dwiema najbliższymi kobietami: samotną babcią, z którą autor utrzymuje kontakt wyłącznie przez telefon i jego japońską dziewczyną, z którą decydują się na ślub; oraz Sposób na kryzys Ivo Kardela i Yvesa Goulais, współczesna i dokumentalna wersja serialu Alternatywy 4 Stanisława Barei.

Z kolei bardzo poważnych tematów dotykają zrealizowany z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Campo di Fiori Michała Nekandy-Trepki, film inspirowany wierszem Czesława Miłosza i z Miłoszem w tle oraz Rotem Agnieszki Arnold, którego bohater przeżył powstanie w getcie warszawskim, wziął udział w Powstaniu Warszawskim, a następnie, niby bohaterowie Bękartów wojny Quentina Tarantino, próbował wziąć odwet na hitlerowcach. Pokaz filmu Arnold został także zaplanowany na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Filmy do wszystkich czterech konkursów Krakowskiego Festiwalu Filmowego zostały wybrane przez komisję selekcyjną pracującą pod kierunkiem dyrektora Krzysztofa Gierata. Filmy dokumentalne rekomendowali: krytyk filmowy Anita Piotrowska, filmoznawcy Jadwiga Hućkova i Marta Hauschild oraz producent Dariusz Kowalski. Krótkometrażowe filmy dokumentalne selekcjonowali: reżyserka Marta Minorowicz oraz krytycy filmowi Joanna Ostrowska i Tomasz Bielenia. Najliczniejsze grono selekcjonerów oglądało filmy fabularne: krytyk filmowy Anna Bielak, scenarzystka Joanna Pawluśkiewicz, reżyser Grzegorz Jaroszuk, filmoznawca Tomasz Natora oraz scenarzysta Łukasz M. Maciejewski. Animacjom przyglądali się: filmoznawca Mariusz Frukacz i reżyser Robert Sowa. Wszystkie filmy polskie bez względu na gatunek oglądał krytyk Jerzy Armata.

53. Krakowski Festiwal Filmowy
26 maja – 2 czerwca 2013 r.
Kraków

Dodaj komentarz