• 2013-04-23

Co ty wiesz o japońskich słodyczach?

17 maja swoją premierę będzie miała książka Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek pt. Japońskie słodycze – jedna z pierwszych książek o tej tematyce wydana w języku europejskim.

„Japońskie słodycze”, Magdalena Tomaszewska-Bolałek, wyd. Hanami (źródło: materiały prasowe)

„Japońskie słodycze”, Magdalena Tomaszewska-Bolałek, wyd. Hanami (źródło: materiały prasowe)

Wydana przez Hanami publikacja o historii łakoci z Kraju Kwitnącej Wiśni wzbogacona została prawie 300 zdjęciami i 24 przepisami. Dzięki niej czytelnicy będą mogli poznać tradycyjne słodycze wyrabiane od wieków, łakocie serwowane podczas ceremonii herbacianej, a także najnowsze trendy w cukiernictwie. W Japońskich słodyczach nie zabraknie też odniesień do świąt, obyczajów, legend, literatury, popkultury a nawet mody.Japonia od wieków fascynuje Europejczyków. To zakątek świata, gdzie nowoczesność miesza się z wielowiekowymi tradycjami. Kraj nowinek technicznych, starych świątyń oraz wspaniałego jedzenia, o którym można by pisać i pisać. Wśród niezliczonych smakołyków w życiu mieszkańców Archipelagu Japońskiego szczególną rolę odgrywają słodycze. Śnieżnobiałe ciastka ryżowe jadane od początków naszej ery, łakocie przywożone z Chin, wyszukane specjały z Kioto towarzyszące ceremonii herbacianej czy ekstrawaganckie ciasta przygotowywane przez najlepszych, współczesnych cukierników to tylko wycinek bogactwa tego, co oferuje kuchnia Kraju Kwitnącej Wiśni.

Słodycze japońskie to jedna z pierwszych, tak kompleksowych publikacji poświęconych japońskiemu cukiernictwu wydanych w języku europejskim. To niezwykła podróż w czasie, podczas której nie zabraknie wizyt do cesarskiej kuchni, bogatych domach samurajów oraz kupców czy słynnych zakładach cukierniczych.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek to japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: Tradycje kulinarne Japonii oraz Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii. Zawodowo zajmuje się opracowywaniem i prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań i kursów z zakresu historii jedzenia czy obyczajów stołowych. Poza kwestiami kulinarnymi bada też różne aspekty kultur azjatyckich (sztuka, popkultura, moda, organizuje pokazy oraz warsztaty zakładania kimona). Swoimi autorskim przepisami i felietonami dzieli się na blogu Kuchniokracja.

Japońskie słodycze, Magdalena Tomaszewska-Bolałek
wyd. Hanami, premiera: 17 kwietnia 2013 r.

Dodaj komentarz