• 2013-04-23

Muzea dostępne dla wszystkich, czyli Dzień Wolnej Sztuki

27 kwietnia w dwudziestu ośmiu muzeach w siedemnastu miastach na terenie całej Polski odbędzie się trzecia edycja międzynarodowej akcji muzealnej Dzień Wolnej Sztuki.

Dzień Wolnej Sztuki, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzień Wolnej Sztuki, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzień Wolnej Sztuki opiera się na przekonaniu, że muzea czy galerie można zwiedzać powoli, skupiając się tylko na kilku wybranych eksponatach. Podczas Dnia Wolnej Sztuki przez godzinę goście będą oglądać dosłownie kilka (do pięciu) wybranych przez daną instytucję obiektów. Przed eksponatami będą stały osoby, których celem będzie motywowanie gości do podjęcia dyskusji i samodzielnej refleksji. Mają oni uświadomić uczestnikom akcji, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów a eksponaty oglądać nie posiadając specjalistycznej wiedzy czy wykształcenia.

Trzecia edycja Dnia Wolnej Sztuki przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że udało nam się zaangażować aż 28 instytucji ze wszystkich zakątków kraju. W Dniu Wolnej Sztuki stawiamy na jakość – chcemy pokazać, że oglądając eksponaty wolno i z namysłem, możemy samodzielnie dojść do pewnych wniosków, zainspirować się i w efekcie polubić zwiedzanie muzeów.

Zuzanna Stańska, koordynatorka akcji w Polsce

Niektóre muzea przygotowały na ten dzień wyjątkowe atrakcje. W Muzeum Nadwiślańskim o obrazie Antoniego Michalaka będzie opowiadać przedstawiona na nim mieszkanka Kazimierza Dolnego. W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa ze zwiedzającymi będzie rozmawiał sam dyrektor placówki. Wiele muzeów postanowiło też wyjątkowo pokazać obiekty znajdujące się nacodzień w magazynach. W przeciwieństwie do zeszłych edycji, w tym roku w akcji biorą udział nie tylko muzea zajmujące się sztuką, ale także historyczne i archeologiczne, w tym Rezerwat Archeologiczny Genius Loci na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

Lista muzeów i galerii biorących udział w Dniu Wolnej Sztuki w tym roku: Galeria Arsenał w Białymstoku, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Kamienica Celejowska, Dom Kuncewiczów). Muzeum Narodowe w Kielcach (Oddział Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Oddział Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Oddział Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach), Muzeum w Koszalinie, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Narodowe w Krakowie (Dom Jana Matejki, Galeria Sztuki Polskiej XIX Wieku w Sukiennicach, Dom Józefa Mehoffera, Kamienica Szołayskich, Pałac Biskupa Erazma Ciołka), MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Historyczne w Sanoku

Dzień Wolnej Sztuki
Akcja odbędzie się 27 kwietnia 2013 roku od godziny 12.00
Cała Polska

Dodaj komentarz