• 2013-04-22

Zuza Ziółkowska w aurze organiczno-symbolicznych przedstawień

Od 12 kwietnia w Młodym Forum Sztuki Galerii Białej w Lublinie można oglądać wystawę prac Zuzy Ziółkowskiej pt. Wszędzie jest wszędzie.

Praca Zuzy Ziółkowskiej zaprezentowana w Galerii Białej w Lublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca Zuzy Ziółkowskiej zaprezentowana w Galerii Białej w Lublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zuza Ziółkowska tworzy specyficzne, nieco surrealistyczne, nasycone intensywnymi barwami płótna. Realizuje również malarskie przestrzenne formy typu site specific. Na obecnej wystawie w Młodym Forum Sztuki artystka prezentuje cykl najnowszych obrazów oraz kilka realizacji malarskich i instalacyjnych. Pięć sąsiadujących ze sobą pomieszczeń tworzy pięć odrębnych historii, które układają się w jedną fabułę.

Każda z kameralnych sal jest zaaranżowana w nieco odmienny sposób. W pierwszej, największej przestrzeni, znajdują się obrazy, które wprowadzają widza w barwną aurę organiczno-symbolicznych przedstawień. Są to: postacie człowieka, części ciała czy krwioobieg. Malarskie obrazy rozedrgane w widocznych pociągnięciach pędzla, nasycone intensywnymi barwami odsyłają do biologii, fizjologii, przypominają też rentgenowskie zdjęcia. Przestrzeń druga jest zapisem pamięci architektonicznej poprzez niebieską lamperię i sufit pokryty zaciekami i pleśnią. Gra z losem reprezentowana jest przez tapetę pokrywającą korytarz wzorem ekranu maszyny do gry czyli tzw. jednorękiego bandyty. W następnych salkach malarka używa popiołu oraz tapet przedstawiających mapy.

Malarstwo – dla mnie – pisze autorka, jest dzieleniem się pamięcią, spostrzeżeniami, światami, które odwiedzam codziennie, mimo iż już często nie istnieją. (…) Farba jest jedyną nicią, za pomocą której można podejmować kolejne próby zszycia rzeczywistości obecnej i minionej w jedną całość. Malarstwo jest moją formą istnienia i chcę, żeby było formą, w której ja współistnieję.

Zuza Ziółkowska

Zuza Ziółkowska, Wszędzie jest wszędzie
Wernisaż: 12 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 17 maja 2013 roku
Młode Forum Sztuki, Galeria Biała, Centrum Kultury
ul. Narutowicza 32
Lublin

Dodaj komentarz