• 2013-04-22

Przed północą w kinach w czerwcu

Od 28 czerwca w polskich kinach zagości finał trylogii romantycznej z Julie Delpy i Ethanem Hawkem w rolach głównych – Przed północą.

Julie Delpy i Ethan Hawke w filmie „Przed północą”, fot. Despina Spyrou (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Julie Delpy i Ethan Hawke w filmie „Przed północą”, fot. Despina Spyrou (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Przed północą to błyskotliwa potyczka słowna pomiędzy nią a nim. Inteligentna komedia o starej jak świat walce płci, w której, nie wszyscy faceci są tacy sami, a baby nie zawsze są jakieś inne.

Po raz pierwszy spotkali się Przed wschodem słońca w pociągu do Wiednia. Dziewięć lat później wpadli na siebie w Paryżu Przed zachodem słońca. Co się wydarzy Przed północą?

Na finał trylogii romantycznej z Julie Delpy i Ethanem Hawkem w rolach głównych widzowie musieli czekać aż dziewięć lat. Reżyser i scenarzysta Richard Linklater pozostawił otwarte zakończenie drugiej części romansu i trzymał widzów w niepewności aż do dziś, kiedy trzecia część wreszcie wchodzi na ekrany kin.

Ten, kto spodziewa się wisienki na weselnym torcie i miłosnych westchnień, jest w błędzie. Twórca filmu Przed północą rzuca widzów na głęboką wodę, w sam środek skrzącej się, intensywnej relacji między kobietą i mężczyzną, która trwa od wielu lat. Z jego trylogią jest jak z dobrym związkiem – pisała Anna Bielak w portalu Interia.pl – im dalej, tym ciekawiej, zabawniej, sprawniej, czulej, bardziej inteligentnie i pikantnie.

Celine: Czy dzisiaj poprosiłbyś mnie, żebym wysiadła z Tobą z pociągu?
Jesse: Teoretycznie wtedy bym Cię zdradził.
Celine: Czy nie możesz po prostu powiedzieć: tak? Chciałam, żebyś był romantyczny, a Ty to spieprzyłeś!
Jesse: To było podchwytliwe pytanie, wystawiłaś mnie.

To będzie kipiąca humorem, błyskotliwa potyczka słowna Jesse’a i Celine, którzy są ze sobą już siedem lat. Tym razem spotykamy ich na wakacjach w Grecji. W ich dojrzałym związku emocje są jeszcze intensywniejsze niż kiedyś, a rozmowy bardziej dowcipne, doprawione szczyptą sarkazmu.

Jesse: Chciałabyś ze mną umrzeć?
Celine: Może po naszej pierwszej wspólnej nocy, powiedziałabym – tak, ale dzisiaj – raczej nie, wolę żyć.
Jesse: Właśnie chciałem być romantyczny, a Ty to spieprzyłaś.

Przed północą zachwyciło dziennikarzy na festiwalach w Sundance i Berlinie, Trylogię Richarda Linklatera okrzyknięto największym romansem współczesnego kina.

Przed północą (Before Midnight)
Reżyseria: Richard Linklater
Występują: Julie Delpy, Ethan Hawke
W kinach od 28 czerwca 2013 r.

Dodaj komentarz