• 2013-04-22

Natalia Wiśniewska z Rekonstrukturą w Poznaniu

Od 15 kwietnia w Galerii AT w Poznaniu można oglądać wystawę pracy Natalii Wiśniewskiej pt. Rekonstruktura.

Natalia Wiśniewska, „Rekonstruktura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Wiśniewska, „Rekonstruktura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W jakimś sensie artystka nawiązuje w tej realizacji do epistemologicznej twórczości poezji wizualnej. Widoczne jest to także w pracy Czasem (obiekty akustyczno-mimetyczne) z 2008 roku, gdzie artystka łączy zestaw egzystencjalnych pojęć, słów z upływającym czasem. Ważną dla Natalii Wiśniewskiej formą wypowiedzi artystycznej jest także performance, procesualne akcje publiczne charakteryzujące się dużą dozą poetyckiej delikatności, bazujące na symbolach odnoszących się do rzeczywistości natury.

Praca Rekonstruktura, prezentowana w Galerii AT, również bazuje na zjawiskach występujących w przyrodzie, środowisku kulturowo neutralnym, m.in. nawiązuje do fenomenu biologii pszczół, a także do tybetańskiego określenia bar-do (rozsiew), będącego częścią naszej podstawowej struktury psychologicznej.

O swojej pracy Natalia Wiśniewska mówi:

Idea wystawy powstała podczas kilkumiesięcznego pobytu nad zamarzniętym jeziorem w 2012 roku, na Pojezierzu Brodnickim. Ascetyczność i pustelniczy charakter mojego wyjazdu miał na celu rekonstrukcję zagubionych i utraconych sektorów znaczeniowych. W mieście wszystko ulega fragmentacji. Brak ciągłości wywołuje instynktowny odruch gromadzenia słów, gestów, wyobrażeń czy zachowań. Wszystko to funkcjonuje w jakimś wzajemnym oderwaniu, bez zakorzenienia, relacje obumierają. Mój pobyt w lesie, w bardzo surowych warunkach redukował i eliminował niepotrzebne. Istotą stała się swoista ekonomia i ciągłość ruchów.

Natalia Wiśniewska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom zrealizowała w pracowni litografii prof. Stefana Ficnera w 2010. Prace artystyczne prezentowała m.in. w Galerii Wschodniej w Łodzi, Galerii Działań w Warszawie, Galerii Stara Wozownia w Toruniu, Otwarta Pracownia w Krakowie. Brała udział w wielu festiwalach performance w Polsce i zagranicą. Artystka mieszka i pracuje w Toruniu.

Twórczość Natalii Wiśniewskiej – instalacja, film wideo, dźwięk, działania typu performance – zawsze oscylowała w swoich założeniach ideologicznych blisko zjawisk natury. Artystka zafascynowana jest procesami jakie kształtują szeroko rozumianą przyrodę. Już w pracy dyplomowej na poznańskiej uczelni p.t. KOM HAM nawiązywała do entomologii, zajmującej się kolekcjonowaniem i preparowaniem umieszczanych w gablotach owadów, motyli etc., ale w pracy tej ujawniała (kolekcjonowała) słowa, zestawy liter, czy znaków diakrytycznych.

Natalia Wiśniewska, Rekonstruktura
Wystawę można oglądać od 15 do 26 kwietnia 2013 roku
Galeria AT
ul. Solna 4
Poznań

Dodaj komentarz