• 2013-04-22

Mariusz Wideryński z portretami wyobraźni w Ostrołęce

Od 11 kwietnia w Galerii Ostrołęka można oglądać wystawę fotografii Mariusza Wideryńskiego pt. Portrety wyobraźni, …fizjografie.

Portret Beksińskiego, fot. Mariusz Wideryński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Portret Beksińskiego, fot. Mariusz Wideryński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twarz człowieka zawsze mocno mnie intrygowała, nadal lubię obserwować ludzi i ich reakcje na sytuacje oraz zdarzenia. Ekspresję wywołaną emocjami, czasem zmęczeniem, obojętnością. Fascynuje mnie niezwykły jej pejzaż będący metaforą duszy. Wiem, że twarz jest lustrem, w którym odbijają się nasze stany emocjonalne, doświadczenia i życiowe przejścia. Ważną rolę w tym obrazie osobowości pełnią oczy, a zwłaszcza sytuacje kiedy spotykają się one z oczami fotografa, a potem widza. Bezpośredni kontakt wzrokowy tworzy szczególną więź w relacjach międzyludzkich, wprowadza nas w świat zupełnie innych, intymnych relacji.

Idea projektu pojawiła się z poszukiwań sposobu fotograficznego skomentowania moich wyobrażeń o portretowanej osobie. Wcześniejsza kolekcja twarzy zawsze pozostawiała niedosyt, w którymś momencie uznałem, że jestem w stanie znacznie więcej powiedzieć o poszczególnych osobach i ich osobowościach niż pozwala na to nawet najlepszy portret. Pomysł łączenia portretu z fragmentem otaczającej przestrzeni wydawał się oczywisty. Podstawą pozostawał jednak portret. Realizując projekt w technice fotografii czarno-białej uważałem, że kolor byłby zbyt banalny, odwracałby uwagę od istoty mojego przekazu.

Fotografując ludzi, a właściwie ich twarze, szukałem potwierdzenia moich spostrzeżeń o nich, o ich osobowościach, relacjach pomiędzy tym co rzeczywiste, widoczne pod postacią maski, a głęboko skrywaną prawdą. …moją prawdą.

Mariusz Wideryński, Portrety wyobraźni – fizjografie

Mariusz Wideryński – fotograf, animator, nauczyciel akademicki i teoretyk fotografii. Z wykształcenia geolog, ale jego życiową pasją i zawodem jest fotografia. Jest doktorem Sztuki Filmowej – doktorat na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi, członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Związku Polskich Artystów Fotografików, w którym w latach 2005-2011 pełnił funkcję prezesa Związku. Jest pomysłodawcą oraz kuratorem ponad 90 wystaw fotografii w kraju i za granicą. To także organizator plenerów oraz warsztatów fotograficznych o zasięgu międzynarodowym. Juror i recenzent fotografii w krajowych oraz międzynarodowych konkursach i przeglądach portfolio reviews. Jest współautorem nowatorskiego cyklu koncertów muzyki współczesnej Partytury fotograficzne.

Obszarem zainteresowań twórczych artysty jest człowiek, a właściwie relacje pomiędzy rzeczywistością i przemijaniem. Swoje prace pokazywał podczas wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Zajmuje się też fotografią ilustracyjną i grafiką użytkową. W swoim dorobku ma m.in. blisko 30 autorskich wydawnictw albumowych. Pracę twórczą od lat łączy z dydaktyczną. Jest adiunktem w Katedrze Fotografii i Realizacji Obrazu, Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest również wykładowcą fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Od 1978 jest czynnym ratownikiem górskim GOPR i przewodnikiem beskidzkim.

Mariusz Wideryński,  Portrety wyobraźni, …fizjografie
Wernisaż: 11 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 5 maja 2013 roku
Galeria Ostrołęka

Dodaj komentarz