Interdyscyplinarne pogranicza mody w Bunkrze Sztuki

Od 18 maja w Bunkrze Sztuki w Krakowie będzie można oglądać wystawę centralną 11. edycji Miesiąca Fotografii pt. Pogranicza mody. Ekspozycja będzie poświęcona krytycznej analizie roli ubioru, wyglądu, stylu i mody w kulturze współczesnej. Stanowić będzie klucz do zrozumienia szerokiej definicji mody przyjętej na potrzeby całego Programu głównego festiwalu.

Estelle Hanannia, „Parking lot hydra” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Estelle Hanannia, „Parking lot hydra” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Założeniem zespołu kuratorskiego wystawy Pogranicza mody (w składzie: Paweł Szypulski, Iñaki Domingo, Karol Hordziej, Martin Kollár, Wojciech Nowicki, Karolina Sulej) było przekonanie, że ubranie oraz związane z nim zachowania i zwyczaje mogą pozwolić na dogłębną analizę współczesnej kultury. Wystawa porusza szerokie spektrum tematów – od refleksji nad indywidualnym stylem, aż po analizę zewnętrznie narzucanych wzorców i postaw; od prywatnych i intymnych rytuałów, po użycie mody jako narzędzia wymuszania i egzekwowania społecznego konformizmu.

W Bunkrze Sztuki zostaną zaprezentowane m.in. instruktażowe zdjęcia dla agentów STASI pokazujące, jak skutecznie przybrać cudzą tożsamość (np. turysty czy policjanta); portrety dumnie pozujących rzeźników i pijanych do nieprzytomności biznesmenów; fotografie przedstawiające niemal niewidocznych snajperów ukrytych w trawie i niezwykle efektowne afrykańskie maskarady. Ponadto zobaczyć będzie można także ręcznie malowane skórzane kurtki załóg bombowców z II wojny światowej, fotografie z jednego z zakładów fryzjerskich w Krakowie i wiele innych – łącznie blisko 30 projektów.

W galerii obok siebie zostaną pokazane zdjęcia, filmy i prace wideo artystów działających na polu dokumentu i kreacji oraz fotografie pochodzące z archiwów prywatnych i należących do instytucji władzy. Widzowie będą mogli zobaczyć dzieła artystów znanych i szeroko rozpoznawalnych, jak Zbigniew Libera, Józef Robakowski, Charles Freger czy Phyllis Galembo, i autorów młodego pokolenia. Portrety słynnych ekscentryków, takich jak Leigh Bowery czy Divine, sąsiadować będą z anonimowymi zdjęciami archiwalnymi. Program tej niezwykłej ekspozycji wzbogacą elementy interaktywne, czynnie angażujące publiczność.

Pogranicza mody – wystawa centralna 11. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie
Wernisaż: 18 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 16 czerwca 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3A
Kraków

Dodaj komentarz