• 2013-04-20

Dni Jazzu w Łodzi

W dniach od 24 do 25 kwietnia w Łodzi odbędą się Dni Jazzu, czyli wstęp do 6. Letniej Akademii Jazzu. W trakcie tych dwóch dni będzie można usłyszeć występy gwiazd światowych scen muzycznych oraz młodych, początkujących jazzmanów.

Dni Jazzu, plakat (źródło: mat. prasowe)

Dni Jazzu, plakat (źródło: mat. prasowe)

Pierwszego dnia Walking Jazz Band zaprezentuje największe przeboje amerykańskiego króla piosenki, Franka Sinatry oraz jego spadkobiercy, Michaela Bublé. Wcześniej swoje recitale zaprezentują dyplomanci Wydziału Jazzu ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi: Jędrzej Borkowski i Bartosz Stępień.

Drugi dzień jazzu w Wytwórni to koncert formacji Obara International. Maciej Obara zaprezentuje kompozycje własnego autorstwa, które zainspirowane są rozpoczętą w zeszłym roku współpracą z norweskimi artystami – Ole Morten Vaaganem i Gardem Nilssenem oraz wybrane kompozycje Krzysztofa Komedy. Wcześniej zaśpiewa Natalia Kordiak – dyplomantka Wydziału Jazzu ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi.

Obara International - to najnowszy skład Macieja Obary, w którym towarzyszy mu pianista Dominik Wania oraz skandynawska sekcja rytmiczna. Na koncercie w łódzkiej Wytwórni zaprezentują najnowsze kompozycje, które artyści przygotowują specjalnie na wiosenną trasę koncertową w Polsce. Obara konsekwentnie podążą swoją własną artystyczną ścieżką, ciągle udoskonalając swój warsztat muzyczny, wypracowując własny język i poszukując indywidualnego brzmienia. Podczas koncertu wykonane zostaną również utwory z najnowszej płyty prezentującej twórczość Krzysztofa Komedy, która została zarejestrowana podczas zeszłorocznej edycji Letniej Akademii Jazzu w Łodzi. Płyta zatytułowana Komeda wydana przez warszawską wytwórnię ForTune dostępna będzie już na wiosnę w sklepach muzycznych.

Natalia Kordiak - łódzka wokalistka jazzowa oraz tegoroczna dyplomantka ZSM. im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Od kilku lat udziela się na łódzkiej scenie muzycznej, popularyzując muzykę jazzową. W jej repertuarze znaleźć można kompozycje światowej sławy twórców jazzowych, takich jak: Miles Davis, Cole Porter, Thelonious Monk czy Horace Silver. Efektem wieloletnich poszukiwań muzycznych będzie jej recital dyplomowy.

Walking Jazz Band - projekt Od Sinatry do Bublé to przybliżenie publiczności brzmienia wielkich orkiestr połowy XX wieku. F. Sinatra, N. King Cole, M. Davis, E.Fitzgerald, G. Miller, M. Buble to nazwiska twórców i wykonawców, do których muzycznie Walking Jazz Band będzie się odnosić. Do udziału w koncercie zostali zaproszeni goście specjalni: Aleksandra Lipińska, Wojciej Lipiński, Andrzej Zielak, Marek Kądziela, Radosław Bolewski, Adam Rymarz oraz wokalistki wydziału jazzu i grupa instrumentów smyczkowych ZSM im.S. Moniuszki w Łodzi.

Jędrzej Borkowski - związany jest z Zespołem Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki. Perkusista przez 9 lat rozwijał swoje umiejętności w klasie perkusji pod opieką prof. Dariusza Kaśnickiego, a następnie na Wydziale Jazzu, prowadzony przez prof. Radosława Bolewskiego. Brał udział w wielu projektach inicjowanych przez ZSM m.in. koncertach wydziału jazzu w klubie Wytwórnia oraz rozwijał swoje zainteresowania jazzem w zespole muzyki nowoorleańskiej prowadzonej przez prof. Piotra Chołysa.  Obecnie Jędrzej Borkowski jest studentem Politechniki Łódzkiej i dyplomantem ZSM im. St. Moniuszki w Łodzi. Muzyczne poczynania perkusisty można usłyszeć w zespole Psychical Starvation prezentującym cięższe brzmienie i przygotowującym się do nagrania pierwszej płyty oraz w łódzkim Walking Jazz Band.

Bartosz Stępień - jego przygoda z muzyką zaczęła się we wczesnym dzieciństwie od uderzania w różnego rodzaju sprzęty domowe. Kolejnym punktem było kupno bębna Amati, a w maju 2001 r. zestawu perkusyjnego tejże marki. W 2003 r. rozpoczął naukę w PSM I stopnia im. S. Moniuszki w Łodzi. Uczestnik kilku edycji warsztatów jazzowych w Puławach. Brał udział w projekcie Antyk/Trans/Formacja teatru Chorea. W latach 2008-2011 perkusista łódzkiego zespołu ska The Stylacja. Współpracował m.in. z pianistą Witoldem Janiakiem, basistą Marcinem Błasiakiem i saksofonistą Michałem Kobojkiem. Założyciel zespołu dętego grającego muzykę bałkańską Polish Your Brass.

Dni Jazzu – wstęp do 6. Letniej Akademii Jazzu
24 – 25 kwietnia 2013 roku
Klub Wytwórnia, Łódź

Dodaj komentarz