• 2013-04-19

Zofia Lipecka – Tam spadła nam zasłona z oczu

Od 19 kwietnia w Atlasie Sztuki w Łodzi można oglądać wystawę prac Zofii Lipeckiej pt. Tam spadła nam zasłona z oczu.

Zofia Lipecka, fragment ekspozycji „Tam spadła nam zasłona z oczu”, Atlas Sztuki w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zofia Lipecka, fragment ekspozycji „Tam spadła nam zasłona z oczu”, Atlas Sztuki w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nie przypadkowo wystawę otwarto w dniu 19 kwietnia 2013 roku. 70 lat wcześniej w wigilię żydowskiego święta Paschy w warszawskim getcie wybuchło powstanie, pierwsze miejskie powstanie w trakcie II wojny światowej. Zryw powstańców nie mógł się udać, był desperackim aktem wyboru godnej śmierci z bronią w ręku. Powstanie zostało krwawo stłumione, zaś większość ludności wymordowana na terenie getta lub w obozie zagłady w Treblince.

Zofia Lipecka od 2004 roku jeździ co roku do Treblinki, gdzie fotografuje wjazd do miejscowości z tablicą z jej nazwą. Na podstawie fotografii artystka maluje obraz o wymiarach 130 x 195 cm. Pomimo tego, że w 2012 roku tablica informacyjna z nazwą Treblinka została przeniesiona kilkaset metrów dalej Zofia Lipecka nadal fotografuje i maluje to samo miejsce. W jednej z sal Atlasa Sztuki jest pokazanych dziewięć obrazów z cyklu Projekt Treblinka powstałych w latach 2004-2012.

W drugiej sali została zaprezentowana instalację video składająca się z czterech około dziesięciominutowych filmów wyświetlanych w pętli na czterech ścianach. Video zostało przez artystkę nakręcone 23 sierpnia 2010 roku w rocznicę deportacji do obozu zagłady w Treblince Jankiela Wiernika. Przedstawia ono w zwolnionym tempie i zimnej tonacji podróż pociągiem z Warszawy do Małkini – ostatniego przystanku kolejowego przed przyjazdem do Treblinki. Tło dźwiękowe stanowi lektura fragmentu świadectwa Jankiela Wiernika czytane przez Aleksandra Edelmana.

Tam spadła nam zasłona z oczu Zofii Lipeckiej to wystawa wyjątkowa. Projekt artystki jest wielopłaszczyznowy, rodzi wiele pytań, na które pomimo upływu lat nie zawsze da się jasno i jednoznacznie odpowiedzieć.

Jacek Michalak

Zofia Lipecka, Tam spadła nam zasłona z oczy
Wernisaż: 19 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 2 czerwca 2013 roku
Atlas Sztuki
ul. Piotrkowska 114/116
Łódź

Dodaj komentarz