• 2013-04-19

Sonia Rolak z przestrogą przed polityką neoliberalną

Od 12 kwietnia w Muzeum Współczesnym Wrocław można oglądać wystawę prac Soni Rolak pt. Wszystkie rewolucje nie były przewidziane.

Sonia Rolak, „Wszystkie rewolucje nie były przewidziane” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sonia Rolak, „Wszystkie rewolucje nie były przewidziane” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obecna sytuacja na świecie nie napawa optymistycznie – twierdzi Sonia Rolak, której wystawa Wszystkie rewolucje nie były przewidziane została otworzona w Muzeum Współczesnym Wrocław 12 kwietnia. Beztroska gra finansowa na globalnym rynku może pogrzebać zarówno graczy, jak i zwykłych ludzi, ostrzega artystka i zaprasza widzów do refleksji na temat nierówności ekonomicznych i społecznych niesprawiedliwości krytykowanych przez ruch Oburzonych. Ekspozycji w MWW towarzyszyć będzie program spotkań WYCHODZIMY!.

Tytuł wystawy jest cytatem z wystąpienia Zygmunta Baumana. Sonia Rolak ostrzega przed konsekwencjami polityki neoliberalnej i postępującej deregulacji ekonomicznej. Fabryki są zamykane i przenoszone tam, gdzie koszt pracy jest niższy, a prawa kapitalistów znaczą więcej niż los prostego człowieka. Rażąca niesprawiedliwość może mieć poważne konsekwencje – twierdzi artystka. Rewolucje często bowiem kończą się krwawo i, jak sugeruje tytuł wystawy, zwykle nie są do przewidzenia. Rozwój ruchu Occupy wskazuje, że rewolucja jest bliżej, niż mogłoby się wydawać.

Główną część wystawy stanowi instalacja Nie chodzić po szkle. Jest ona wykonana w formie koła – symbolu władzy, prawa, doskonałości, ale też i zmiennej fortuny. Sonia Rolak pokryła tę powierzchnię warstwami potłuczonego szkła, pod którymi znajdują się gazety otwarte na stronach z giełdowymi notowaniami. Ostre, zimne fragmenty szkła nie sugerują nic dobrego. Wręcz przeciwnie, są przestrogą przed zwodniczością neoliberalnej gospodarki oraz wnikającymi z niej społecznymi nierównościami. Oprócz instalacji artystka przedstawia też kilka innych prac o podobnej tematyce.

Sonia Rolak, Wszystkie rewolucje nie były przewidziane
Wernisaż: 12 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 27 maja 2013 roku
Muzeum Współczesne Wrocław
Pl. Strzegomski 2a
Wrocław

Dodaj komentarz