• 2013-04-19

Premierowe pokazy ze Studia Munka

22 kwietnia o godz. 19.00 w warszawskim kinie Kultura odbędą się premierowe pokazy najnowszych filmów z programów Pierwszy Dokument i 30 Minut realizowanych w Studiu Munka.

„Odwiedziny”, reż. Matej Bobrik, fot. Studio Munka – SFP (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Odwiedziny”, reż. Matej Bobrik, fot. Studio Munka – SFP (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poniedziałkowy pokaz otworzy dokument Odwiedziny Mateja Bobrika, którego Self(less)-portrait zdobył Grand Prix Łodzią po Wiśle oraz nagrodę dla najlepszej etiudy dokumentalnej. Odwiedziny są opowieścią o mieszkańcach domu opieki społecznej, którym towarzyszymy na przestrzeni jednego, specyficznego dnia w tygodniu.

Kolejnym punktem programu będzie czarna komedia o niebraniu udziału w wyścigu szczurów, czyli pierwsza z trzech trzydziestek prezentowanych tego wieczoru – 128. szczur w reżyserii Jakuba Pączka. Bohaterem jego filmu jest Paweł Burak, sfrustrowany student teologii, który wypowiada wojnę otaczającej go rzeczywistości. W roli głównej wystąpił Bartłomiej Firlet, obok którego w obsadzie znaleźli się również m.in. Janusz Chabior, Grażyna Wolszczak i Anna Radwan.

Chłopcy Pawła Orwata to z kolei kino o zupełnie innym ciężarze gatunkowym, to historia o dojrzewaniu zła w człowieku, o ludzkiej naturze i społecznym osamotnieniu.

Pokaz zamknie Przedtem, potem Edyty Sewruk, czyli oniryczna, tragikomiczna opowieść o miłości i pożegnaniu, zrealizowana w interesującej obsadzie – w roli głównej wystąpiła Olga Bołądź, a obok niej zobaczymy również Małgorzatę Pieczyńską, Bożenę Dykiel i Krzysztofa Ibisza. Kiedy główna bohaterka Celina w końcu znajduje czas, by odwiedzić najbliższych w rodzinnych stronach, trafia tam na tajemniczy pogrzeb.

Bezpośrednio po pokazie reżyserzy wszystkich czterech filmów będą odpowiadali na pytania publiczności i prowadzącego spotkanie Jacka Sobczyńskiego.

Premiery: Odwiedziny (reż. Matej Bobrik), 128. szczur (reż. Jakub Pączek), Chłopcy (reż. Paweł Orwat), Przedtem, potem (Edyta Sewruk)
22 kwietnia 2013 r., godz. 19.00
Kino Kultura
Warszawa

Dodaj komentarz