• 2013-04-19

Nowe Last shot Pawła Szeibla w Muzeum Śląskim

Od 22 kwietnia w Galerii Malarstwa Polskiego po 1945 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach będzie można oglądać pokazy sztuki multimedialnej autorstwa Pawła Szeibla. Prezentacje odbędą się w ramach projektu pt. Last shot.

Paweł Szeibel, „Szkicownik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Szeibel, „Szkicownik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas kolejnej odsłony cyklu Last shot zostanie zaprezentowany projekt autorski Pawła Szeibla, obejmujący siedem videoartów. Obejrzymy m.in. tryptyk zatytułowany Pamiętajmy o ogrodach oraz Szkicownik, zbiór kilku spontanicznych filmów, który jest wynikiem kolekcjonerskich zamiłowań autora do gromadzenia nie tylko przedmiotów, roślin, ale również wspomnień, kształtów, kolorów, światła czy dynamiki kadru. Głównym wątkiem łączącym poszczególne realizacje jest natura postrzegana przez artystę w kontekście ekologicznym jako przedmiot nieustannie dokonujących się przemian w obrębie przemysłowej przestrzeni miejskiej.

Przyroda, podporządkowana i niszczona, służąca do realizacji egocentrycznych aspiracji ludzkich (akcje wycinania drzew i likwidowania skwerów), paradoksalnie staje się źródłem wręcz atawistycznej tęsknoty człowieka za harmonijnym współistnieniem z matką naturą. Pragnienie powrotu do raju utraconego przejawia się w różnych, osobliwych formach aktywności: w uprawianiu nieco archaicznych już ogródków działkowych, bądź hodowli roślin karłowatych typu bonsai, należących do tradycji kulturowo obcej obszarowi Europy.

Paweł Szeibel, „Szkicownik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Szeibel, „Szkicownik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Shot (strzał) w produkcji filmowej czy video to seria klatek zarejestrowana podczas jednego ujęcia, pomiędzy wciśnięciem funkcji start i stop. Last shot to ujęcie szczególne, często najważniejsze, puentujące część bądź całość realizacji, wynikające z poprzedzającego je procesu pracy. Projekt Last shot zakłada prezentację – w pięciu odsłonach – najnowszych realizacji multimedialnych artystów związanych z ASP w Katowicach (absolwentów i studentów). Będą to prace wyselekcjonowane bądź specjalnie realizowane na tę okazję. Co trzy tygodnie kolejne z nich będą wplatane w Galerię Malarstwa Polskiego po 1945 roku, stałą ekspozycję prezentującą kolekcję powojennego malarstwa polskiego. W ten sposób statyczne obrazy artystów, którzy uznawani są w większości za klasyków polskiego malarstwa, staną się kontekstem dla najnowszych, dynamicznych realizacji (obraz, ruch, czas, dźwięk, itp.). Te drobne interwencje, naruszające strukturę ekspozycji, wejdą w dialog z poszczególnymi obrazami, bądź z częścią kolekcji jako uporządkowanym zbiorem prac.

Autorzy projektu: Lesław Tetla (ASP Katowice), Joanna Szeligowska-Farquhar (Muzeum Śląskie w Katowicach)

Paweł Szeibel – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2008 roku obronił dyplom w pracowniach malarstwa prof. Jacka Rykały oraz Nowych Mediów prof. Mariana Oslislo. W latach 2006–2007 studiował na Uniwersytecie Castilla-La Mancha w Hiszpanii w ramach wymiany stypendialnej Erasmus. W trakcie studiów uczestniczył w międzynarodowym projekcie C.O.A.L. Od 2009 roku pracuje jako asystent w Katedrze Malarstwa macierzystej uczelni. Autor warsztatów, akcji z pogranicza sztuki i ekologii, między innymi: Wardian Case (2012), Wymiennik Zieleni (2012), Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice (2011), Przodem do światła (2010). W 2012 roku współpracował z katowickim Stowarzyszeniem Architektów Polskich podczas Miejskich Narracji Przestrzennych II. Ligota.

Paweł Szeibel, projekt Last shot
Prezentację będzie można oglądać od 22 kwietnia 2013 roku
Muzeum Śląskie
al. W. Korfantego 3
Katowice

Dodaj komentarz