• 2013-04-19

Nowa książka Gombrowicza?

Zbliża się premiera być może najbardziej tajemniczej książki w historii polskiej literatury. 23 maja ukaże się Kronos Witolda Gombrowicza.

Witold Gombrowicz, „Kronos”, Wydawnictwo Literackie (źródło: materiały prasowe)

Witold Gombrowicz, „Kronos”, Wydawnictwo Literackie (źródło: materiały prasowe)

Legendy i plotki o prywatnym dzienniku wielkiego pisarza krążyły od wielu lat, ale dostęp do manuskryptu miało niewielu. Opublikowanie przez Wydawnictwo Literackie Kronosa należy uznać za wydarzenie najwyższej rangi. Zapiski, sporządzane przez Gombrowicza w ciągu kilkudziesięciu lat, mają charakter bardzo prywatny, nierzadko intymny. Pisarz próbuje w nich zrekonstruować czas miniony i przyjrzeć się własnemu życiu jako chronologicznej serii zdarzeń. Powstało w ten sposób szczególne kalendarium, ukazujące całe życie artysty w  jego złożoności.

Lektura Kronosa z pewnością wpłynie na interpretację tak znanych utworów Witolda Gombrowicza jak Trans-Atlantyk, Pornografia, czy w końcu Dziennik, którego Kronos jest swoistym uzupełnieniem, a pod wieloma względami także całkowitym przeciwieństwem.

Vera Michalski-Hoffmann, Prezes Rady Nadzorczej Wydawnictwa Literackiego:

Celem Wydawnictwa Literackiego od początku istnienia jest stojąca na najwyższym poziomie edytorskim publikacja dzieł najważniejszych dla kultury polskiej. Kronos to bez wątpienia dzieło szczególne, które na zawsze odmieni obraz literatury polskiej i wpłynie na sposób, w jaki o kulturze się mówi i dyskutuje. Siła tego dzieła polega na niezwykłej formie. W historii literatury na próżno szukać drugiego utworu tak związanego z upływającym czasem, ukazującego z bezwzględną szczerością najważniejsze fakty z życia autora, który narzucił sobie niesłychaną dyscyplinę w regularnym sporządzaniu notatek. Fenomen tego kalendarium polega na niedostrzegalnym przechodzeniu zwięzłego zapisu w tekst wstrząsający, pobudzający do myślenia i stawiający najważniejsze pytania egzystencjalne. Zaczynamy się zastanawiać nie tylko nad tym, kim był Gombrowicz – twórca i człowiek, ale też kim sami jesteśmy.

Witold Gombrowicz, Kronos
Wydawnictwo Literackie, premiera: 23 maja 2013 r.

Dodaj komentarz