• 2013-04-19

Warkocze Białki w obronie przed dewastacją rzeki

27 kwietnia w przełomie Białki przy Nowej Białej (okolice Nowego Targu) odbędzie się performance Cecylii Malik pt. Warkocze Białki. Akcja artystyczna w obronie rzeki przed dewastacją. W ramach projektu odbędzie się wielkie liczenie i zaplatanie kilometrów warkocza.

Fot. Piotr Dziurdzia, Cecylia Malik z warkoczem w rzece Białce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Piotr Dziurdzia, Cecylia Malik z warkoczem w rzece Białce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warkocze Białki to akcja artystyczna podjęta w celu ratowania rzeki Białki przed regulacją i po-głębieniem. Projekt rozpoczął się w trakcie wystawy Cecylii Malik Rezerwat Miasto w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. Do współpracy artystka zaprosiła ekspertów z zakresu ochrony środowiska – prof. Romana Żurka i Pawła Augustynka Halnego. W ramach wystawy zaprezentowali oni opracowaną przez siebie fotograficzną dokumentację procesów dewastacji rzek w Małopolsce. Celem Warkoczy Białki jest nagłośnienie problemu dewastacji rzek w Polsce.

Białka powstaje wysoko w Tatrach z połączenia Rybiego Potoku i Białej Wody. To jedyna w Polsce tak dzika rzeka górska. Każdego roku zmienia swoje koryto poprzez gwałtowne wezbrania. Jest odzwierciedleniem charakteru gór i symbolem Podhala. W regionie znaleźli się lobbyści, a w Małopolsce urzędnicy i eksperci, którzy uważają, że to natura musi ustąpić interesom człowieka. Rzucone po raz kolejny hasło dotyczące potrzeby ochrony przeciwpowodziowej poprzez ujarzmianie rzek zostało podchwycone; jest powtarzane przez okolicznych wójtów i posłów związanych z regionem. Nie bez znaczenia dla losu rzek są europejskie dofinansowania na ochronę przeciwpowodziową. Akcja angażuje coraz więcej organizacji i prywatnych osób w różnych polskich miastach.

Jak dotąd w przygotowania włączyli się: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, Klub Przyjaciół Dunajca, Klub Przyjaciół Raby, Paweł Augustynek Halny (Stop! Przegradzaniu Rzek), Małgorzata Nieciecka i Martyna Biernacka (założycielki Wodnej Masy Krytycznej), Monika Kotulak (ekspertka w sprawie Białki z klubu Przyrodników), Sylvie i Krzysztof Derdaccy (Fundacja Europejskie Centrum Ziemi), Jakub Wesołowski (Kiermasz Twórczej Reanimacji Odpadów z Bytomia), Klub Gaja oraz Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki UJ.

Cecylia Malik to malarka, performerka, aktywistka. Zdobywczyni tytułu Kulturystka roku 2010 Programu III Polskiego Radia i Artystka Roku 2010 plebiscytu Gazety Wyborczej w Krakowie, stypendystka Ministra Kultury w roku 2012. Jej ostatnie projekty to: 365 Drzew, Ikonostas Miasto, Modraszek Kolektyw, 6 Rzek.

Warkocze białki. Akcja artystyczna w obronie rzeki przed dewastacją.
Performance i piknik odbędą się 27 kwietnia 2013 roku o godzinie 12.00
Przełom Białki przy Nowej Białej (okolice Nowego Targu)

Dodaj komentarz