• 2013-04-18

XIX Międzynarodowy Festiwal Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie

Podczas trwającego od 25 kwietnia do 14 maja Festiwalu Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie usłyszeć będzie można m.in Możdżera i Danielssona, Adama Bałdycha, czy Gregory Portera.

XIX Międzynarodowy Festiwal "Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie", plakat (źródło: mat. prasowe)

XIX Międzynarodowy Festiwal "Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie", plakat (źródło: mat. prasowe)

Obok specjalnego koncertu Leszek Możdżer i Lars Danielsson organizatorzy zaplanowali liczne happeningi muzyczne w centrum Krakowa. W klubie festiwalowym Lizard King zorganizowane zostanie połączenie z Istambułem, gdzie odbywają się wydarzenia centralne Dnia Jazzu. Odbędzie się także koncert promujący najnowszą płytę Beaty Przybytek – jednej z najciekawszych wokalistek jazzowych młodego pokolenia oraz nocne jam session z udziałem młodych muzyków krakowskich.

Podczas finału festiwalu, 14 maja wystąpi niezwykły wokalista z USA – Gregory Porter. Będzie to jego pierwszy i jedyny koncert w Polsce. Artysta jest ozdobą najważniejszych festiwali jazzowych na świecie. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy w kategorii najlepszy jazzowy album wokalny i najlepsze tradycyjne wykonanie R&B.

Niezależnie od specjalnych obchodów 30 kwietnia, cały Festiwal będzie miejscem znakomitych koncertów artystów polskich i zagranicznych, w tym wielu premierowych wykonań, między innymi 26 kwietnia publiczność będzie miała okazję wysłuchać nowego, międzynarodowego projektu saksofonisty Macieja Obary  z udziałem pianisty Dominika Wani oraz grających w sekcji rytmicznej muzyków norweskiej sceny jazzowej: Ole Morten Vaagan na kontrabasie i Gard Nilssen na perkusji. Koncert ten zostanie zarejestrowany i ukaże się na najnowszej płycie artysty. Odbędzie się również prezentacja najnowszej płyty Imaginary Room skrzypka Adama Bałdycha, okrzykniętego nadzieją polskiego jazzu. 20 lat pracy artystycznej na scenie będzie świętował krakowski zespół Funk De Nite. Gościnnie z zespołem wystąpi pianista Paweł Kaczmarczyk i MC Stewlocks, pochodzący z Gujany znakomity beat boxer, raper i tancerz.

Swój najnowszy, eksperymentalny projekt połączenia jazzu i poezji zaprezentuje formacja El Greco Joachima Mencla. Muzyka El Greco jest syntezą różnych stylów – chillout, drum’n'bass, R&B, jazz, rock. Joachim Mencel tak sam pisze o swoim najnowszym projekcie:

Muzyka El Greco jest syntezą różnych stylów – chillout, drum’n'bass, R&B, jazz, rock. Podstawą jest umiejętność poruszania się w tych stylach. Choć utożsamiany jestem głównie z jazzem to jednak purystą jazzowym nie jestem; co więcej uważam, że jazz powstał jako synteza kilku gatunków muzyki w USA (rytmy afrykańskie, hymny angielskie, negro spirituals,blues, ragtime). Dzisiaj ta koncepcja łączenia gatunków znów się uaktywnia. Grając jazz, wkładamy w jego ramy nasze zainteresowania, nasze dziedzictwo i ta koncepcja jazzu – żywego organizmu, do którego możemy dodawać swoją nutę jest bardzo pojemna

Przez blisko 6 lat wybitny pianista i kompozytor Joachim Mencel eksperymentował i szukał nowych form, łączących różnorodne style i gatunki muzyczne, tak by stanowiły perfekcyjny klimat dla wybranych przez siebie utworów poetyckich. Gośćmi festiwalu będą również artyści norweskiej sceny free jazzowej z projektem Pocket Corner.

XIX Międzynarodowy Festiwal Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie
25 kwietnia – 14 maja 2013 roku
Kraków

Dodaj komentarz