Tomek Baran i Michał Zawada między wyobraźnią a rzeczywistością

Od 20 kwietnia w Galerii Szara Kamienica w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Tomka Barana i Michała Zawady pt. Przekroczenie.

Praca eksponowana w ramach wystawy „Przekroczenie”, Galeria Szara Kamienica w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca eksponowana w ramach wystawy „Przekroczenie”, Galeria Szara Kamienica w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Przekroczenie to przede wszystkim wystawa pełna pytań. Pytań dotyczących autentyzmu i fikcji, kreacji i artystycznego kreacjonizmu, różnicy pomiędzy archiwizacją a dokumentacją, wyobraźnią a rzeczywistością. Znaki zapytania można tu multiplikować. Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, ale można spróbować jej poszukać. Jedno jest pewne: granica pomiędzy, wydawałoby się skrajnie różnymi elementami, jest bardzo wąska, czasem wręcz niezauważalna.

Na wystawę składają się fotografie Michała Zawdy i prace Tomka Barana. Na zdjęciach przedstawiony został anonimowy Artysta. Czujne oko fotografa uchwyciło go w czasie pracy, odpoczynku i zabawy. W chwilach zwątpienia, uniesienia, smutku i radości. W sytuacja intymnych i bardzo publicznych. Fotograf uwiecznił również same dzieła, skupiając się na nich z równie wielką, jeśli nie większą uwagą, niż na wydarzeniach z życia Artysty.

Obrazy wypełniają całe ramy. Abstrakcyjne kompozycje pozują do abstrakcyjnych zdjęć. Swojego życia do opowiedzenia tej dziwnej historii użyczył Tomek Baran. To on wciela się w rolę głównego bohatera, jego doświadczenia posłużyły do stworzenia nowego życiorysu młodego artysty: stawiającego pierwsze kroki w świecie sztuki, zdobywającego sławę, pozującego do zdjęć licznych fotoreporterów, w końcu borykającego się z chorobą. Finał tej opowieści jest niejasny. Artysta umiera? Dlaczego zatem jest obecny na własnym pogrzebie? Pojawiają się kolejne wątpliwości. (…)

Katarzyna Wąs

Tomek Baran (ur. 1985) zajmuje się malarstwem. Absolwent krakowskiej ASP. W swoim działaniu nawiązuje do nurtu mini¬malizmu i ekspresjonizmu abstrakcyjnego – czerpie z jego form, przetwa¬rza je, cytuje. Tworzy przede wszystkim wielkoformatowe obrazy. W roku 2011 został nagrodzony w 13. edycji Konkursu Gepperta, poświęconego młodemu malarstwu. Autor wystaw indywidualnych, m.in. w galeriach AS i f.a.i.t w Krakowie, stypendysta MKiDN oraz laureat Strabag Art Award.

Michał Zawada (ur. 1985) to artysta wizualny, absolwent historii sztuki na UJ oraz malarstwa na krakowskiej ASP. Aktualnie doktorant ASP pod kierunkiem prof. Andrzeja Bednarczyka. W swojej twórczości skupia się na analizie obrazu jako zjawiska dialektycznego i antropologicznego.

Kuratorka: Katarzyna Wąs

Tomek Baran, Michał Zawada, Przekroczenie
Wernisaż: 19 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 10 maja 2013 roku
Galeria Szara Kamienica
Rynek Główny 6
Kraków

Dodaj komentarz