• 2013-04-18

Nowi artyści na Reggaeland w Płocku

Jamajski wokalista Richie Stephens oraz kultowy zespół St. Petersburg Ska-Jazz Review wystąpią na Festiwalu Reggaeland odbywającym się w Płocku od 12 do 14 lipca. Polski skład uzupełnią Ras Luta oraz Mr. Bayerman.

Richie Stephens (źródło: mat. prasowe)

Richie Stephens (źródło: mat. prasowe)

Richie Stephens to podwójny zdobywca statuetki Grammy. Zdobył je wraz z grupą Soul II Soul, z którą występował we wczesnych latach 90. Był związany z kultową wytwórnią Motown z Detroit. Stephens w czasie swojej kariery płynnie przemieszcza się pomiędzy różnymi gatunkami muzycznymi: reggae, ska, dancehall i r’n'b. W ostatnim czasie w jego muzyce pojawia się coraz częściej współczesny gospel. Jamajczyk wylansował kilka hitów, które dotarły nie tylko do Stanów Zjednoczonych, ale też Europy, trafiając w Wielkiej Brytanii na UK Singles Chart. Najpopularniejsze z nich to Legacy oraz Come Give Me Your Love. Najnowszy album Stephensa  God Is On My Side jest tematycznie silnie związany jest z wątkami chrześcijańskimi, które coraz częściej inspirują muzyka. W sumie wydał aż siedemnaście albumów.

St. Petersburg Ska Jazz Review założyli w 2001 roku w Petersburgu muzycy Spitfire, słynnego rosyjskiego ska-punkowego bandu, we współpracy z członkami afro-karaibskiej grupy Markscheider Kunst. W 2002 roku ukazał się debiutancki album zespołu. Wkrótce po jego wydaniu do grupy dołączyła amerykańska wokalistka Jennifer Davis a zespół rozpoczął pracę nad kolejnym albumem Too Good To Be True, który ukazał się w 2004 roku. Płyta została wydana w Rosji za sprawą wytwórni Shnur’OK należącej do Siergieja Sznurowa, lidera i wokalisty grupy Leningrad. Zespół nagrał także koncertowy album Live at Red Club, który trafił do sprzedaży pod koniec 2006 roku. Występ St. Petersburg Ska-Jazz Review był planowany na zeszłorocznej edycji festiwalu Reggaeland, jednak ze względu na złe warunki pogodowe nie odbył się.

Ras Luta (źródło: mat. prasowe)

Ras Luta (źródło: mat. prasowe)

Ras Luta jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym wokalistą sceny reggae w Polsce, od 8 lat związany z grupą Eastwest Rockers. Na początku marca 2013 roku ukazała się bardzo dobrze przyjęta, druga solowa płyta Luty Uratuj siebie. Odpoczywając od eksperymentów muzycznych, z których znana jest ekipa Eastwest Rockers, muzyk zrobił bardzo spójny i szlachetny brzmieniowo album, mocno akcentujący brzmienia żywych instrumentów, ze świetnie wyprodukowanymi wokalami. Osadzony w tradycji reggae materiał nawiązuje do muzyki roots i rub-a-dub – klasycznych jamajskich brzmień, które głos Ras Luty w naturalny sposób spaja z bardziej nowoczesnymi akcentami elektroniki i r’n'b. Na półtoragodzinny show składa się materiał z obu solowych płyt, numery z legendarnej składanki Polski ogień i piosenki Ras Luty z repertuaru Eastwest Rockers. Ostatni z puli czwórki ogłaszanych właśnie wykonawców, Mr. Bayerman to polski producent mający na koncie pracę ze światowymi gwiazdami muzyki jamajskiej, m.in. Beenie Manem. Porusza się w obszarze od korzennego reggae, po mocny dancehall. Jego autorski set na Reggaelandzie będzie premierowym występem producenta przed publicznością.

Do tej pory w programie Reggaelandu potwierdzono występy: Shaggy’ego, Kena Boothe’a, grupy The Selecter, Jahcoustixa oraz kilkunastu polskich wykonawców.

Reggaeland 2013
Od 12 do 14 lipca 2013 roku
plaża nad Wisłą, Płock

Dodaj komentarz