• 2013-04-18

Koncerty pod gwiazdami w planetarium Niebo Kopernika

Dlaczego nokturny to pieśni nocy, a sonata Beethovena nazywa się księżycową? 26 kwietnia Centrum Nauki Kopernik w Warszawie rozpocznie się cykl Koncerty pod gwiazdami.

Koncerty pod gwiazdami, plakat (źródło: mat. prasowe)

Koncerty pod gwiazdami, plakat (źródło: mat. prasowe)

Muzyka na żywo, połączona z projekcją rozgwieżdżonego nieba pozwala się przekonać, że planetarium jest atrakcją nie tylko dla wielbicieli astronomii. Można tu przyjemnie spędzić czas, zrelaksować się, oderwać od codzienności. Patrzenie w bezkresne niebo wzbudza emocje i skłania do humanistycznych refleksji, poszukiwania odpowiedzi na pytania o nasze miejsce i rolę we Wszechświecie. Przekonanie, że świat muzyki i gwiazd są sobie bliskie towarzyszyło człowiekowi zawsze. Dopiero z czasem świadomość muzyczności nieba i niebiańskiego pochodzenia muzyki zaczęła zanikać.

W repertuarze spotkań utwory Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena i Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistów: Marii Gabryś, Ryszarda Alzina i Jakuba Sokołowskiego. W programie:  J. S. Bach – Preludium C-dur z I tomu Das Wohltemperierte Klavier, L. v. Beethoven - Sonata quasi una Fantasia cis-moll op. 27 nr 2 cz. I Adagio sostenuto, F. Chopin – Andante spianato G-dur op. 22, F. Chopin - Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, F. Chopin – Fantaisia – Impromptu cis-moll op. 66, F. Chopin – Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, F. Chopin – Etiuda As-dur op. 25 nr 1, Olivier Messiaen: Dwadzieścia spojrzeń na Dzieciątko Jezus (1944) nr 1 Spojrzenie Ojca (Temat Boga), J.S. Bach – Preludium C-dur z I tomu Das Wohltemperierte Klavier

Maria Gabryś – absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Musikhochschule Luzern i Scholi Cantorum Basiliensis w Szwajcarii. Laureatka wielu konkursów m.in. międzynarodowych konkursów chopinowskich w Antoninie, Getyndze, Mariańskich Łaźniach oraz pierwszych nagród międzynarodowych konkursów im. L. van Beethovena w Hradec (Czechy, 1999), im. Edwina Fischera w Luzern (Szwajcaria, 2007) oraz konkursu Chopin Golden Ring na instrumentach historycznych (Słowenia, 2012). Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury, Towarzystwa im. F. Chopina, Międzynarodowej Fundacji im. F. Chopina oraz Fundacji Crescendum est Polonia. Od 2005 roku związana jest pracą pedagogiczną z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Przez rok prowadziła klasę fortepianu na Uniwersytecie Keimyung w Korei Płd. Występowała z koncertami w wielu krajach Europy a także w Japonii, Korei Płd. i USA. Należy do grupy organizującej kursy pianistyczne Talentwoche w Szwajcarii.

Koncerty pod gwiazdami
od 26 kwietnia 2013 r., w każdy piątek o godz. 19.00
Centrum Nauki Kopernik, Warszawa

Dodaj komentarz