• 2013-04-18

Metamorfozy Ewy Żuchnik w Mieszkaniu Gepperta

Od 25 kwietnia w Mieszkaniu Gepperta we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę prac Ewy Żuchnik pt. Metamorfozy.

Ewa Żuchnik, „Metamorfozy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Żuchnik, „Metamorfozy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace Żuchnik odznaczają się wirtuozerią typową dla malarza. Posługuje się jednak farbą niczym materią rzeźbiarską. W sposób charakterystyczny dla rzeźbiarza angażuje otoczenie – tworzy trójwymiarowe obiekty, których forma śmiało wkracza w przestrzeń galerii, skracając dystans między dziełem sztuki a odbiorcą. Jednak efektowność malarsko-rzeźbiarskich prac Żuchnik zasadza się nie tyle na ich warstwie wizualnej, co na sposobie w jaki obiekty oddziałują na umysł odbiorcy, przekraczając swoje fizyczne ramy.

Dzieła Żuchnik wywołują nieodparte wrażenie ruchu, płynności i zmienności. Zacierają granice między światem realnym a iluzją. Pozwalają odbiorcy doświadczyć sztuki w procesie stawania się, przywołując tym samym na myśl wątki kosmologiczne. Fascynujące formy niemalże na naszych oczach ulegają transformacji. Ramy obiektu wydają się być zmienne i nieokreślone. Całość ucieka ze zwartych granic, przechodzi ze świata realnego do niewidzialnej sfery naszego umysłu i na odwrót – nasze wyobrażenia w zagadkowy sposób zdają się wyciekać do świata zewnętrznego.

Niespokojna materia zostaje zatrzymana i uchwycona przez Żuchnik niczym na fotografii. Ożywa na nowo, gdzieś pomiędzy rzeczywistością a umysłem odbiorcy. Racjonalna ocena sytuacji pozostaje przeciwstawiona naszej wyobraźni i wzrokowej iluzji. Dzieło sztuki nie jest zatem tym, czym jest w rzeczywistości – nieruchomą materią. Staje się natomiast pociągającym wrażeniem płynności i ruchliwości. Mimo tego, że to wrażenie istnieje tylko i wyłącznie w naszym umyśle, Żuchnik udaje się nadać mu realną formę i fizyczne właściwości.

Ewa Żuchnik (ur. 1986) w latach 2007-2012 odbyła studia na wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu. W trakcie studiów poszukuje w technikach malarskich. Ogranicza kolorystykę do achromatycznej. Korzysta z różnych materiałów. Tworzy ekspresyjne obrazy, obiekty i instalacje. Lubi współpracować z przypadkiem. W procesie twórczym wybiera komunikację z własnym wnętrzem. Kontempluje chaos. Inspiruje się naturalną energią obrazu, jak również kieruje zainteresowaniami estetycznymi. Czasem maluje z zamkniętymi oczami, pozwala by obraz obcował z siłą grawitacji. Prezentowała swoje prace m.in. w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (Podstawowe funkcje życiowe), w BWA Awangarda we Wrocławiu (Wystawa dyplomowa), w galerii Socato we Wrocławiu (Świeża krew), w Muzeum Współczesnym Wrocław (Woliery), w willi Dzieduszyckich we Wrocławiu w ramach Europejskiego Kongresu Kultury (House of Change).

Organizator: Fundacja Art Transparent

Ewa Żuchnik, Metamorfozy
Wernisaż: 25 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 18 maja 2013 roku
Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2
Wrocław

Dodaj komentarz