• 2013-04-18

Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera – Repliki

AfryKamera Repliki rusza w podróż po Polsce. Filmy festiwalowe będzie można oglądać w od 19 kwietnia w Poznaniu oraz od 22 kwietnia w Koszalinie i Krakowie.

Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera – Repliki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera – Repliki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Repliki Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera powędrują do Koszalina do Centrali Artystycznej w dniach 22-26 kwietnia, do Poznania do Kina Rialto i Kina Muza w dniach 19-25 kwietnia oraz do Krakowa do Kina pod Baranami w dniach 22-28 kwietnia.

Jury VIII Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013 w składzie: Urszula Markowska-Manista, Enoka Ayemba oraz Grzegorz Pieńkowski przyznało Zebrę 2013 w kategorii AfroSelekta filmowi Yema w reż. Djamila Sahraoui (Algieria/Francja, 2012) . W kategorii AfroSzorty jury w składzie: Tobia Hiwot, Władysław Rybiński oraz Adam Warzyszyński przyznało I nagrodę filmowi BUTY NA EID, reż. Anis Lassoued, (Tunezja, 2012)

Filmy pokazane w tym roku podczas festiwalu AfryKamera to najlepsze obrazy wyprodukowane na czarnym kontynencie w ciągu ostatnich kilku lat. Afryka znajduje się obecnie w samym środku swojego renesansu – obecnie jest to najszybciej rozwijający się region świata, a wśród jednych z prężnie rozwijających się przemysłów jest kinematografia, szczególnie w takich krajach jak RPA, Kenia, Egipt, Algieria, Maroko czy ostatnio także Senegal. Filmy wyprodukowane w Afryce coraz częściej kwalifikują się do konkursów najważniejszych festiwali filmowych, startując obok najlepszych produkcji europejskich i amerykańskich.

Tematy poruszane podczas tegorocznego festiwalu pokazują Afrykę taką jaka jest: z trudną historią, aczkolwiek z niezwykle bujną kulturą, z poważnymi problemami, ale z pełnymi temperamentu ludźmi. Kino afrykańskie mimo, że czerpie nadal ze zdobyczy Ameryki i Europy mówi własnym językiem i o własnych problemów, odbiegający od uproszczonych zachodnich filmów traktujących o kontynencie. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013 pokaże, że poruszając się w przestrzeni filmów, Afryka należy już do filmowego pierwszego świata.

VIII Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

VIII Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

AfryKamera Repliki
19-25 kwietnia 2013 r.
Kino Rialto, Kino Muza
Poznań

22-26 kwietnia 2013 r.
Centrala Artystyczna
Koszalin

22-28 kwietnia
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz