• 2013-04-17

Zbiory kolekcjonerskie Jana Matejki w zasięgu ręki

Od 18 kwietnia w Domu Jana Matejki w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Zbiory kolekcjonerskie Jana Matejki. Ekspozycja powstała ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Fot. Paweł Czernicki, MNK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Paweł Czernicki, MNK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dom Jana Matejki (ul. Floriańska 41) zaprasza w tym dniu na otwarcie wystawy pt. Zbiory kolekcjonerskie Jana Matejki – kolejnej ekspozycji z cyklu Wielka rekwizytornia (pierwszą – Stroje i kostiumy z kolekcji Jana Matejki można było oglądać w tym Oddziale do 17 lutego br.), która przybliży eksponaty z bogatej kolekcji krakowskiego malarza, tym razem związane głównie z historią Polski, kulturą Bliskiego Wschodu i Rosji.

W ramach ekspozycji będzie można poznać mi.in.: żupan Daniłowicza – wuja Jana III Sobieskiego i kapelusz z czasów napoleońskich, ukazany w obrazie Matejki Kościuszko pod Racławicami (1888) jako nakrycie głowy generała Józefa Zajączka. Eksponowane na wystawie przykłady stroju bliskowschodniego to turecka, kobieca suknia wierzchnia z fioletowego aksamitu, chusta i buty ozdobione barwnym haftem o motywach roślinnych. Z terenów Rosji pochodzą czepce i epaneczki. Będzie można zobaczyć również: pasy, sakiewki, woreczki, rękawiczki, korale, ozdobne pasmanterie, aplikacje, które Jan Matejko często uwieczniał jako ozdoby strojów na wielu swoich obrazach historycznych, m.in.: Otrucie królowej Bony (1859), Unia lubelska (1869), Bitwa pod Grunwaldem (1878), Hołd pruski (1882).

Rok Jana Matejki, MNK, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rok Jana Matejki, MNK, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyjątkową atrakcją dla publiczności będzie zaprezentowanie Korony grobowej – według tradycji należącej do króla Zygmunta I Starego (ur. 1.01.1467 – zm. 1.04.1548), którą Jan Matejko otrzymał do swoich zbiorów kolekcjonerskich od anonimowego ofiarodawcy. Korona przez ostatnie 50 lat była przechowywana w Skarbcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Teraz po konserwacji wykonanej w Pracowni konserwacji tkanin i Pracowni konserwacji metalu i broni Muzeum Narodowego w Krakowie zostanie pokazana publiczności.

W tym roku przypada 175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci Jana Matejki jednego z najwybitniejszych polskich artystów, przedstawiciela nurtu malarstwa historycznego.  Z tej okazji, 17 kwietnia, o godz. 17.00, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, odbędzie się uroczysta inauguracja obchodów Roku Jana Matejki w Muzeum Narodowym w Krakowie, które będą połączeniem działań promocyjnych, edukacyjnych, wystawienniczych i naukowych. Po raz kolejny, Muzeum chce przybliżyć szerszej publiczności postać tego niezwykłego, krakowskiego malarza i przypomnieć jego różnorodną działalność – jako artysty, pedagoga, kolekcjonera, obrońcy zabytkowej architektury, a równocześnie komentatora i popularyzatora historii Polski.

Kurator: Marta Kłak-Ambrożkiewicz
Koordynator: Agnieszka Zagrajek

Zbiory kolekcjonerskie Jana Matejki
Wystawę będzie można oglądać od 18 kwietnia do 15 maja 2013 roku
Muzeum Narodowe w Krakowie – Dom Jana Matejki
ul. Floriańska 41
Kraków

Dodaj komentarz