• 2013-04-17

Grand Prix festiwalu Łodzią po Wiśle dla Mateja Bobrika

Self(less)-portrait, 45-minutowy dokument Mateja Bobrika, zdobył Grand Prix Festiwalu Filmów Studenckich Łodzią po Wiśle i nagrodę dla najlepszej etiudy dokumentalnej.

Matej Bobrik z żoną Mariko Saga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Matej Bobrik z żoną Mariko Saga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal w kinie Iluzjon zakończył się 13 kwietnia w nocy wielkimi emocjami podczas ogłaszania werdyktu jurorów i wręczania nagród.

Jury w składzie: Przemysław Wojcieszek (przewodniczący), Adam Badowski, Kuba Kijowski i Kuba Mikurda, za najlepszą etiudę fabularną Festiwalu uznało Króla kosmosu w reż. Marka Wegnera; ten sam film zdobył nagrodę za najlepsze zdjęcia, którą odebrał Tomasz Ziółkowski.

Najlepszą etiuda animowaną został film Łukasz i Lotta Renaty Gąsiorowskiej. Wyróżnienie specjalne dla Martina Ratha za fabularną Arenę przyznał juror Kuba Mikurda.

Matej Bobrik jest autorem scenariusza, reżyserem i operatorem najlepszego filmu Festiwalu Self(less)-portrait.

Odbierając nagrodę Matej Bobrik podziękował żonie Mariko Saga, która jest także bohaterką filmu i współautorką zdjęć. Jej wdzięk, humor i naturalność stanowią dodatkowy atut filmu opowiadającego o młodym reżyserze, który po nagłej śmierci matki kieruje kamerę na siebie. Bohater mówi o sobie przez relacje z najbliższymi kobietami: zmarłą mamą, mieszkającą w Słowacji babcią, z którą ma kontakt niemal wyłącznie przez telefon i ukochaną Mariko.

Festiwal Filmów Studenckich Łodzią po Wiśle (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmów Studenckich Łodzią po Wiśle (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagrodę dyrektora PLANETE+ DOC Film Festival Artura Liebharta dla najlepszego dokumentu odebrała Aniela Gabryel za Lecieć – nie lecieć.

Nagrodę publiczności zdobyła Katarzyna Parejko za pokazaną w przeglądzie pozakonkursowym etiudę fabularną Wiatr/oddech.

Konkurs na najlepszy trailer festiwalowego filmu wygrała Katarzyna Śpioch zwiastunem fabularnej Miruny w reż. Piotra Sułkowskiego. W głosowaniu na portalu MilionYou.com nagrodę dostał Konrad Śniady za zwiastun Areny w reż. Martina Ratha.

Festiwal Filmów Studenckich Łodzią po Wiśle
12-13 kwietnia 2013 r.
Kino Iluzjon
Warszawa

Dodaj komentarz